#

Apollo’nun İlk İnsanlı Uçuşu: Apollo 7

3 astronotun hayatını kaybettiği Apollo 1 faciasından sonra astronotların korktuğu tek şey, görevin başarısız olmasıydı. Zira Apollo 1 faciasının ardından tekrar bir insanlı uçuşta yer almak, her açıdan riskli bir durumdaydı. Aynı zamanda bu görev, Apollo 1’in yapması planlanan şeyleri yerine getirecekti: Apollo modülünü uzay ortamında test etmek ve docking manevralarını test etmekti. Bu riskli görevde yer alan astronotlar; komutan Walter Schirra, pilot Donn Eisele ve Walter Cunningham olarak sıralanmıştı.

Bu özelliklerle beraber görev yaklaşık 11 gün sürecekti.

Apollo 7 komutanı Walter Schirra ile Wenrher Von Braun

Fırlatma

Apollo 7, içinde 3 astronot bulunduran Apollo kapsülüyle birlikte Ekim 1968’de Amerika’nın Florida eyaletinden fırlatıldı. Çoğu görevin aksine Apollo 7 insanlığı Ay’a taşıyan roket (Saturn 5) ile değil, Saturn 5’in bir alt seviyesi için kullanılan Saturn IB ile fırlatılmıştı.

Saturn IB, S-IB adında bir ilk aşama ve aynı zamanda Saturn 5’te üçüncü aşama olarak kullanılan S-IVB adında ikinci aşamaya sahipti; bu özelliklerle beraber 43 metre yüksekliğe sahipti.

Saturn IB, Apollo 7 için kalkış esnasında | Credit: NASA

Görev

Apollo 7’nin görev süreci genel olarak oldukça başarılıydı. Ancak görevin gidişatını aksatan bazı teknik ve sağlık sorunları yaşanmıştı.

Bu sorunlar arasındaki en büyüğü, Komutan Walter Schirra’nın kötü bir şekilde soğuk algınlığı geçiriyor olmasıydı, dolayısıyla ciddi baş ağrıları çekmekteydi ve uzayda hasta olan ilk kişi olmuştu. Bu sebepten dolayı zaman zaman görev kontrolle çekişmeler yapıldı. Bunlara ek olarak Walter Schirra’nın tedbirsizliği yüzünden hastalık diğer ekip üyelerine de bulaştı ve bu onu tamamen suçlu duruma düşürdü.

Görevdeki bu tehlikeye rağmen ekip görevine devam etti. Saturn IB’nin ikinci kademesi ile iki aracın uzayda kenetlenmesi için yakınlaşma sistemleri test edildi. Ve hatta uzaydan canlı yayına bile yaptılar. Canlı yayında uzay yolculuklarını, uzayda neler yaptıklarını ve ortam şartlarını anlatmışlardı. “Wally, Walt ve Donn Gösterisi” olarak bilinen bu yayın o kadar çok izlendi ki Emmy Ödülü kazandı.

Tüm bunlar dışında görev birkaç küçük istisna dışında gayet başarılıydı. Apollo 7’de elde edilen bu başarı gerek Apollo 1 faciasının olumsuzluklarını gidermek, gerek ilk insanlı Ay görevi olan Apollo 8’in önünü açmak adına oldukça büyük adımları attı.