#

NASA, yeni nesil meteoroloji uydusunu fırlatmak için Falcon Heavy’yi seçti

NASA’nın 10 eylülde yayınladığı bilgilendirmeye ve SpaceX’in doğrulamasına göre NASA, yeni nesil meteoroloji uydusunun fırlatmak için Falcon Heavy’i seçti. Sözleşmeye göre SpaceX, GOES-U uydusunu 2024 yılının nisan ayında fırlatacak ve buna karşılık NASA’dan 154 milyon dolar ödeme alacak.

Bu sözleşmeyle birlikte SpaceX, 11 adet aktif Falcon Heavy görevine sahip. Bu görevler içinde Psyche, Europa Clipper ve Gateway gibi çoğu önemli NASA görevini aldığını düşünürsek; SpaceX en büyük rakibi ULA’ya karşı büyük bir üstünlüğe sahip.

GOES-U uydusu nedir?

GOES-U, 1975’ten bu yana NASA ve NOAA arasında ortak bir çaba ile üretilip yönetilen uydu takım yıldızının en güncel üyesidir. GOES serisinin ilk uydusu, 1975 yılında Ford Aerospace tarafından üretilip McDonnell Douglas tarafından Delta 2000 ile fırlatıldı. 17’si başarılı olmak üzere 18 görevi tamamlayan GOES serisindeki 20. uydu GOES-U; 2024 yılında SpaceX’in ürettiği Falcon Heavy ile fırlatılacak.

GOES-U; ömrü boyunca küresel hava durumu, okyanusların yüksek çözünürlük fotoğrafı, yıldırım aktivitesinin gerçek zamanlı haritası, atmosferin güncel ölçümlerini ve güneş aktivitelerini izleyecek.