#

Çin Ingenuity Benzeri Mars Helikopteri Geliştiriyor

CNSA’nın uzay misyonlarını belirleyen Çin Bilimler Akademisi, 20 Ağustos’ta Mars helikopteri prototipinin son kabul incelemesinden geçtiğini duyurdu.

Araç tasarım olarak Ingenuity’e çok benzemekle birlikte bu haliyle Mars’ta kullanılacağı henüz onaylanmadı. Çin’in Mars helikopterinin bildiğimiz özellikleriyse şöyle:

  • 2.1 kilogram ağırlığında olacak ve minyatür bir spektrometre bulunduracak.
  • Maksimum 5-10 metre yüksekliğe çıkabilecek ve 3 dakika çalışacak. Dakikada 300 metre hızla uçabilecek.
  • Ingenuity’den farklı olarak kendi güneş panelleri bulunmayacak. Bunun yerine roverdan kalblosuz şarj edilmesi planlanıyor.

Mars helikopterinin tasarımcısı Bian Chunjiang’ın açıklamasına göre aracın geliştirmesi 5 6 yıl sürecek. Çin’in bir sonraki bilinen Mars misyonu 2028’deki örnek geri getirme görevi. Eğer geliştirme çalışmaları başarıyla tamamlanırsa konseptin bu görevde kullanıldığını görebiliriz.

Çin’in Mars’ta araç uçurma fikri aslında daha eskiye dayanıyor. 2020’de başlatılan Tianwen-1 görevi için de bazı konseptler önerilmişti. Bunlardan birisi 1 ila 5 kilometre arasında uçacak bir aerostattı (hava balonu). Ayrıca bu aerostatın için küp uydular da bulunacaktı. Ancak çalışmalar yeterli seviyeye ulaşamadığı için Tianwen-1’de kullanılmadı.