#

Türksat 6A, 2023 yılında SpaceX’in Falcon 9 roketiyle fırlatılacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre Türkiye’nin yeni nesil iletişim uydusu Türksat 6A, 2023 yılının muhtemelen ilk iki çeyreği içerisinde SpaceX’in Falcon 9 roketiyle fırlatılacak. Türksat iletişim uydusu serisi içerisinde yapımını tamamen Türkiye’nin üstlendiği ilk uydu olan 6A’nın yapımı 2022 yılının sonunda tamamlanacak ve fırlatılmak üzere Amerika’ya gönderilecek.

Söz konusu uyduyu fırlatmak için SpaceX tahmini olarak 65 milyon dolarlık bir ödeme alacak. Bu miktarın, geçtiğimiz ocak ayında fırlatılan Türksat 5A’ya göre 15 milyon dolar pahalı olmasının temel sebebi ise Türksat 6A’nın oldukça uzak bir yörüngeye gidecek olması nedeniyle ilk aşamayı kurtaramayacak olması.

Türksat 6A nedir?

Türksat 6A, Türksat iletişim uydu serisi içerisinde geliştirilen yeni nesil bir iletişim uydusudur. Türksat 6A projesi ilk olarak Aralık 2014 yılında başladı, ilk hali ile 2019 yılına kadar tamamlanması planlanıyor olduysa da; tamamen yerli üretim olması nedeniyle açığa çıkan problemler nedeniyle yaklaşık 3 yıllık bir erteleme aldı.

Türksat 6A’nın ana parçaları şuan Ankara’da birleştiriliyor. Bu üretim sürecinin tamamlanmasının ardından zorlu bir sistem testi süreci başlayacak. Tüm bu süreçlerin ardından 6A, fırlatılması için SpaceX’in Florida’daki tesisine teslim edilecek. Türksat 6A’nın şuan itibariyle 2023’ün ilk yarısında fırlatılması planlanıyor.

Fırlatmanın ardından 6A, yaklaşık 37.000 km’lik bir yörünge oturacak ve bu yörüngede 15 yıl görev yapacak.