#

Çin, yeni uzay istasyonu CSS’e ikinci kargo ikmal görevini tamamladı

Bugün sabah saatlerinde Çin, yeni nesil uzay istasyonu CSS’e ikinci kargo uzay aracını başarıyla gönderdi. Sabah saat 8.10’da Long March 7 roketiyle fırlatılan Tianzhou 3 uzay aracı, Türkiye saatiyle 17.16’da CSS’e ulaştı ve başarıyla kenetlendi.

Tainzhou-3 görevi aynı zamanda CSS’e yapılan ikinci kargo görevini temsil ediyor. Bu görevin temel amaçlarından biri de CSS’e gidecek ikinci taykonotlara yeterli besin ve tedarikleri sağlamak. Aynı görevin ikincil amacı ise, CSS’in yörüngesini istenilen seviyede tutması için yörüngesel ateşlemeler yapmak.

CSS’e yapılacak ikinci insanlı görev Shenzhou-13’ün ise 16 Ekim 2021’de yapılması planlanıyor. Bu görevle CSS’e ulaşan taykonotlar, Tianzhou-13’ün sağladağı ikmaller sayesinde istasyonda 180 gün geçirebilecek.

Shenzhou Uzay Aracı

Shenzhou uzay aracı, türkçesiyle ”Göksel Gemi” anlamına gelen bir kargo ikmal uzay aracıdır. Çin tarafından uzay istasyonlarına kargo taşımak için geliştirilen Shenzhou; şuanda aktif olarak 3 uçuşa sahip. Shenzhou 3, şuanda aktif olarak CSS’e kargo ve ikmal taşımak için kullanılıyor.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra; 10 10.6 metre uzunluğunda ve 3.35 metre çapa sahiptir.

China Space Statiton (CSS)

CSS, şu anda alçak dünya yörüngesinde yapım aşamasında olan bir uzay istasyonudur. Tamamlandığında, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun kütlesinin kabaca beşte biri kadar olacak. İnşaat, 29 Nisan 2021’de yaşam destek sistemine sahip ve üç mürettebat üyesini barındırabilen merkez modül Tianhe’nin bir Long March 5B roketiyle fırlatılmasıyla başladı.

İstasyon tamamlandığında 6’ya kadar genişleme kapasitesine sahip olmakla beraber 3 modülden oluşacak. Bu 3 modülle birlikte en az 10 yıl aktif olması bekleniyor.

CSS’in 3 modül ile tamamlanmış hali / güncel olarak tek modüle sahiptir