#

Tarihin ilk özel uzay istasyonu görevi Axiom 1’in fırlatma tarihi belli oldu

NASA’nın mürettebatlı uzay görevi yöneticisi Kathy Lueders’ın yaptığı açıklamaya göre Axiom Space; tarihin ilk özel ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) görevi Axiom 1’in fırlatma tarihi olarak 21 şubatı hedefliyor. 3 uzay turistinin ISS’e gideceği söz konusu görev, NASA veya Roscosmos gibi devlet ajanslarının aksine özel bir şirket tarafından yönetilen ilk ISS görevi olacağı için oldukça önemli bir yer tutuyor.

Axiom 1’in fırlatması, SpaceX’in Falcon 9 ve Crew Dragon’ı ile 21 şubatta Kennedy Uzay Merkezi / Florida’dan yapılacak. Ekip, görev başlangıcından 1 gün sonra ISS’e ulaşacak; ISS’te geçen 8 günün ardından Meksika körfezine inerek Dünya’ya geri dönecek.

Axiom 1 nedir?

Axiom 1, Axiom Space tarafından yönetilen ticari bir uzay görevidir. Görev, 1’i profesyonel astronot olmak üzere 4 mürettebat üyesiyle beraber 21 şubat Florida’dan başlayacak; ISS’te geçen 8 günün ardından ekip 3 mart günü Dünya’ya dönecek. Tüm bu görev esnasında astronotları ISS’e götürmeyi ve Dünya’ya geri döndürmeyi ise SpaceX üstleniyor.

Axiom 1’in başka bir özel noktasıysa, ISS’e yapılacak ilk özel mürettebatlı görev olması. Zira şu ana kadar tüm mürettebatlı görevler Amerika için NASA, Rusya için ise Roscosmos tarafından fonlanıyor ve yönetiliyordu. Axiom Space ise görevin yönetimini kendisi üstlendiği için bu zinciri kırmış olacak. Tabi ki buradan çıkarılacak başka bir sonuç ise, uzayda sivilleşmenin her geçen gün artıyor olması.

CRS-22 görevi için Dragon 2 rampada | Credit: SpaceX

Axiom Space nedir?

Axiom Space, Amerikan uzay teknolojilerini geliştirmeyi ve uzayı herkese açmayı hedefleyen bir özel uzay şirketidir. Şirket, ilk olarak 2016 yılında Michael Suffredini ve Kam Ghaffarian tarafından kurulmuş olmakla beraber genel merkezi Teksas’ta bulunuyor.

Axiom Space, pek çok yönleriyle birlikte uzay endüstrisine yeni bir bakış açısı sağlamayı hedefliyor. Öyle ki şirket güncel olarak tamamen özel ilk uzay istasyonu görev serisi Axiom 1-2-3-4’ü geliştiriyor, yönetiyor ve uzayı herkese açmayı hedefliyor.

Axiom 1’in başka bir amacı ise özel bir uzay istasyonuna sahip olan ilk şirket olmak. Şirket şuanda Axiom Space Station adında bir uzay istasyonunu geliştirmek üzere aktif olarak çalışıyor. İstasyonun ilk modülü 2024 yılında fırlatılacak ve ilk başta ISS’e kenetlenecek. Yeterli modül sayısına ulaşılana kadar ISS’in bir parçası olacak istasyon; daha sonrasında ISS’ten ayrılarak kendi başına yörüngede kalacak. Axiom’ın bu planı, geçtiğimiz yıl NASA tarafından onaylandı ve projenin önü açıldı. Bu projeyi tamamlamak için Axiom, Thales Alenia Space ile beraber çalışıyor.

Axiom Space Station tamamlanmış halde rampada (temsili) | Credit: Axiom Space
Öneri yazı