#

NASA’nın yeni astreoit keşif görevi Dart’ın fırlatma tarihi belli oldu

NASA’nın yeni astreoit keşif görevi Dart’ın fırlatma tarihi belli oldu. NASA’nın açıklamasına göre Dart, 4 Kasım 2021 Türkiye saatiyle 9.58’de fırlatılacak. Söz konusu görev, bir çift astreoit sistemi Didymos‘a giderek hem bilimsel keşifler yapacak hem de görevin sonunda astreoite çarparak yörüngesini değiştirmeye çalışacak.

Dart’ın bu görevi, ilerleyen yıllarda Dünya’ya tehlike oluşturabilecek astreoitlerin engellenmesi adına önemli bir veri tabanı sağlayacak. Eğer Dart görevi çarpma sonucu Didymos’un yörüngesini önemli oranda değiştirilebilirse, gelecekteki astreoit tehditlerini savunmak için Dart teknolojisi kullanılabilir.

Dart görevi nedir?

Dart görevi, tehlikeli bir asteroidin Dünya’ya çarpmasını önlemeye yönelik gezegen savunmayı amaçlayan bir teknoloji test görevidir. Dart uzay aracı 2021’in kasım ayında fırlatılacak ve Dünya’ya en yakın – en büyük astreoitlerden biri olan Didymos ikilisine yol alacak.

Didymos, ana astreoit 780 ve onun etrafında dönen 160 metre çapa sahip ikincil bir astreoitten oluşan bir astreoit çiftidir. İşte bu özellik Dart görevi için bu astreoiti oldukça çekici kılıyor. Zira bir süre süren bilimsel keşiflerden sonra Dart, 160 metre çapa sahip ikincil astreoite yaklaşık 6,6 km/saat hız ile çarpacak.

Bu çarpma ile ana astreoidin yörüngesindeki ikincil astreoit birkaç dakikalık bir yörünge değişikliğine maruz kalacak. Bu seviye, Dünya’dan teleskoplar ile tespit edilmek için oldukça yeterli bir süre.

Didymos astreoit ikisilisi