#

Rocketlab’in bir sonraki iki görevinin tarihi belli oldu

Rocketlab’in bir sonraki iki görevi ”Love At First İnSight” ve ”A Data With Destiny”nin fırlatma tarihleri belli. RocketLab’in açıklamasına göre bu iki görev sırasıyla 11 kasım ve 27 kasımda fırlatılacak.

Hem ”Love At First İnSight” hem de ”A Data With Destiny” aslında benzer hedeflere sahip, bu yüzden de kardeş görevler. Öyle ki bu iki görevin temel amacı, her seferde iki tane olmak üzere 4 adet Blacksky uydusunu alçak dünya yörüngesine göndermek.

RocketLab, 15 mayıstaki başarısız görevinin ardından piyasaya geri dönmek için elinden geleni yapıyor. O görevdeki başarısızlığın 2,5 aydan sonra ”It’s a Little Chile Up Here” göreviyle birlikte geri dönüş sağlanmaya çalışılsa da pek etkili olmamıştı.

BlackSky nedir?

Blacksky, pek çok küçük uydular ile Dünya’nın etrafında bir gözlem uydu takımyıldızı kurmayı amaçlayan uydu teknolojileri şirketidir. Şirket yaklaşık 60 uyduluk bir takımyıldızı ile Dünya etrafında aktif olarak çalışan bir gözlem filosu kuracak ve bu uydular doğal afet gibi durumlarda hasar tespiti yapmaya, tarım arazilerinin yönetilmesinde, planlı şehirleşme ve madenleşme gibi alanda ticari olarak veri sağlayacak.

Electron nedir?

Electron roketi, RocketLab tarafından küçük uyduları uzaya taşımak için geliştirilen ticari bir rokettir. İlk olarak 2010 yılında Amerika’nın açtığı küçük uydular için tercih edilebilecek ucuz ve kabiliyetli roket ihalesi ile başladı. Şirket ihaleyi kazanınca yüklü miktarda ödenek aldı ve bu para yardımıyla Electron üstünde çalışmaya başladı.

Electron’un ilk tasarımı 2014 yılında duyurulsa da, ilk fırlatma 2017’nin ikinci çeyreğinde denendi. O günden itibaren Electron, 17’si başarılı olmak üzere 20 görevi tamamladı. Bu görevler için; 1’i Amerika’da olmak üzere 2 farklı fırlatma konumuna sahip. Ayrıca, fırlatma başına 7.5 milyon dolarlık maliyete sahipken, SSO’ya 300 kilogramlık yükü fırlatma kabiliyetine sahip.