#

SpaceX’in Starship roketi ilk yörünge denemesini Mart 2022’de yapacak!

SpaceX’in Ay, Mars ve ötesine insan ve kargo taşımak için geliştirdiği Starship aracının ilk yörünge denemesinin ne zaman yapılacağı açıklandı. NASA’nın yayınlandığı söz konusu belgeye göre Starship’in S20 ve B4 adlı prototipleri Mart 2022’de bir yörünge uçuşu deneyecek.

Söz konusu teknik belgeye göre, Starship’in ısı kalkanlarının atmosfere giriş esnasında WB-57F uçaklarıyla detaylı olarak incelenerek kayda alınacak ve bu veriler ısı kalkanların geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacak. Ancak buradaki başka bir detay ise bu incelemenin Mart 2020’de yapılacak olması; başka bir deyiş ile SpaceX Starship’in ilk yörünge testi için Mart 2022’yi hedefliyor.

Starship’in bu ilk yörünge uçuşu, Starship programı için oldukça önemli bir an. Zira bundan önce SpaceX 10’a yakın prototip uçuşu yapmış olsa da bu uçuşlar en fazla 10 km ile sınırlanmıştı. Ancak diğer bu uçuşların aksine bu yörünge testi ile Starship ilk defa Superheavy ile birlikte uçarak 100 kilometre sınırını aşacak ve uzaya erişmiş olacak. Buna ek olarak, atmosfere giriş esnasında yüksek ısıya maruz kalacağı için ısı kalkanları ilk defa gerçek manada test edilecek.

Starship nedir?

Starship, SpaceX tarafından insanlığı Ay, Mars ve ötesine taşımak için geliştirilen bir süper ağır fırlatma roketidir. Şirket, Starship üzerinde 2010’dan bu yana çalışmakla birlikte ilk tanıtım 2016 yılında yapıldı. 2016 yılından bu yana 5’ten fazla kez tasarım değişikliğe uğrayan Starship; özellikle son 2 yıldır Texas’ın Boca Chica köyü yakınlarına kurulmuş bir tesiste aktif olarak geliştiriliyor ve test ediliyor.

Starship şuanda geliştirme aşamasında olmasına rağmen NASA’nın Artemis programı içerisinde astronotları Ay yüzeyine indirmek için seçilmiş durumda. En erken 2025 yılında olmakla beraber Starship, insanların Ay’a geri dönüşünde kritik bir rol oynacak.

Artemis programı haricinde Starship, SpaceX’in Mars planının temel taşını oluşturmakta. Söz konusu uzay aracı, Mars’ta kurulması planlanan üs Mars Base Alpha‘ya kargo ve astronotları taşıyacak.

Starship Sn15 prototipi kalkış esnasında. Sn15 aynı zamanda yere başarılı bir şekilde inebilmiş ilk prototiptir.