#

Blue Origin 4 yeni turistini uzaya gönderdi

Jeff Bezos’un kurucusu ve hissedarı olduğu Blue Origin, bugün Türkiye saatiyle 17.50’de içlerinde Star Trek’in ”Captan Kirk”i de bulunan 4 kişiyi NS-18 göreviyle uzaya gönderdi. Söz konusu görev, Blue Origin’in yaptığı ikinci insanlı görev olmakla birlikte bundan bir önceki görevde ise mürettebatın içinde Jeff Bezos’ta yer almıştı.

Yaklaşık 10 dakika süren görev içerisinde tamamen sivil 4 mürettebat üyesi; William Shatner, Dr. Chris Boshuizen, Audrey Powers ve Glen de Vries, New Shepard roketiyle birlikte başarılı bir fırlatma geçirdi. Yaklaşık 3 dakikalık bir yerçekimsiz ortam ve (maksimum) 107 kilometreden Dünya manzarasının ardından, kalkıştan 10 dakika sonra başarıyla Texas’a geri indi.

Uzay turizmi, 2021 Temmuz’da Richard Branson ve Jeff Bezos’un uzaya gitmesiyle başlamıştı. Bu iki farklı önemli görevlerin ardından bugünkü gibi görevler uzay turizminin git gide daha fa filizlendiğini göstermeye başlıyor.

New Shepard, 4 uzay turisti ile kalkış esnasında

New Shepard Nedir?

Adını uzaya giden ilk Amerikalı Alan Shepard’dan alan New Shepard; Blue Origin tarafından uzay turizmi için geliştirilmiş bir rokettir. Tamamen yeniden kullanılabilir olmakla beraber uzaya tek seferde 7 kişi taşıyabilen New Shepard; uzay turizmi için güvenlilikten manzaraya kadar rakibine göre pek çok avantaja sahip.

New Shepard, ilk aşamasında tek adet BE-3 motorunu kullanarak 489 kN itki üretebiliyor. Bu itki sayesinde görev sırasında ortalama olarak 105 km’lik bir irtifaya çıkabilir. Kalkıştan sonra ilk aşama dikey bir şekilde inerken kapsül paraşüt yardımıyla karaya iniyor.

Tüm bu uçuşun fiyatı, henüz resmi bir rakam olmasa da tahmini olarak koltuk başına 300.000 dolardan fazla fiyata sahiptir.

Kalkış esnasında New Shepard