#

NASA’nın yeni astreoit görevi Lucy başarıyla fırlatıldı

Geçtiğimiz 16 ekim gününün öğlen vakitlerinde, NASA ve Lockheed Martin tarafından ortak olarak geliştirilen Lucy uzay aracı Florida’dan başarıyla uzaya gönderildi. ULA şirketi tarafından geliştirilip işletilen Atlas V roketiyle fırlatılan Lucy; gerek NASA’nın uzay teknoloji konusunda tecrübesi, gerek ULA’nın fırlatma güvenliği konusunda ustalığı sayesinde sorunsuz bir şekilde yörüngeye gönderildi.

Her ne kadar sorunsuz diye tanımlasak da, bu tamamen doğruyu yansıtmıyor. Zira Atlas V roketinden ayrılan Lucy enerji için güneş panellerini açarken ufak bir sorun ile karşılaştı. Bu sorun ise sağdaki güneş panelinin büyük oranda açılıp neredeyse son noktada mekanizması. Lucy’nin güneş panelleri şuanda neredeyse tamamen açık olsa da NASA mühendisleri şuanda bu kilitlenmeyi düzeltmek için sorun üzerine uğraşıyor.

Lucy şuanda hali hazırda Dünya’dan gittikçe uzaklaşmakta. Aşağıdaki videoda görülebileceği gibi Lucy, ilerleyen yıllarda ilki 2022 ikinisi 2024’te olmak üzere hem Dünya’dan hem de Jupiter’den yerçekimi yardımı alarak Truva astreoitlerini flybay olarak ziyaret edecek.

Lucy’nin Truva astreotilerini incelemesinin asıl sebebi ise güneş sisteminin erken tarihinde bir araya gelerek gezegenleri oluşturan maddeleri -veya diğer adıyla gezegen fosilleri- incelemek. Amerikan bilim adamları bu astreoitlerde güneş sisteminin oluşumu hakkında dair son derece nadir bilgiler edinebilir.

Lucy görevi nedir?

Lucy, NASA’nın 13. ve 14. keşif görevleri için Psyche ile birlikte seçilen uzay görevidir. Bu göreve paralel olarak Lockheed Martin, Lucy uzay aracını geliştirmek için NASA tarafından seçildi ve bu geliştirme yaklaşık 3 yıl içinde tamamlandı. Lucy, derin uzay ve astreoitleri incelemek için birbirinden farklı 4 bilimsel cihaz içermekle birlikte; bu cihazlara enerji sağlamak adına her biri 7.3 metre uzunluğunda iki güneş paneline sahip.

Tüm bu bilimsel hedefler dışında araç, gelecek nesiller için oldukça manevi değer taşıyacak eserlere sahip. Lucy, üzerinde: uzay aracının fırlatma tarihini, fırlatma tarihinde gezegenlerin konumunu, aracın istenen yörüngesinin ve günümüz insanlarından 20 adet konuşma, müzik ve şiir bulunduran bir altın plakaya sahip.

Lucy’nin yüzbinlerce yıl boyunca güneş sisteminde kalacağını göz önüne alınarak hazırlanan bu plaketin asıl amacı ise gelecek nesillerin bu uzay aracını bulması halinde bu görevin ne olduğunu ve dönemin insanlarının nasıl olduğunu öğrenmeleri.

Lucy hakkında daha fazla bilgi için –> “Lucy” Asteroit kaşifi