#

SpaceX, yeni astronotları uzay istasyonuna göndermek için hazırlanıyor!

SpaceX, Türkiye zamanıyla 11 kasımda 3 NASA ve 1 ESA astronotunu uzaya göndermeye hazırlanıyor! Crew 3 olarak adlandırılan bu görevde 4 yeni astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’e taşıyarak istasyondaki Amerikan varlığının devamını sağlayacak.

SpaceX, Mayıs 2020’den bu yana NASA astronotlarını uzay istasyonuna taşımayı üstleniyor. Güncel olarak NASA ve SpaceX ortak olarak 3 insanlı görevi tamamladı ve bu sayede toplamda 10 astronotu istasyona taşıdı. Bu tarihten önce ise NASA, insan taşıyabilecek Amerikan yapımı bir araç olmadığı için Ruslara bağımlıydı. Bu yüzden NASA için SpaceX’in ”Crew” görevleri, Ruslara olana bağlılığı azaltmak için oldukça önemli.

Demo-2, Crew 1 ve Crew 2’den sonra sıradaki insanlı görev ise Crew-3. Söz konusu görevde Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barron ve Matthias Maurer adlı 4 astronot istasyona gidecek ve 6 aylık bir görevin ardından Dünya’ya geri dönecek.

Soldan sağa; Matthias Maurer, Thomas Marshburn, Raja Chari ve Kayla Barron | Credit: SpaceX

Falcon 9 rampada dikey

Crew-3 görevinde tıpkı diğer insanlı görevlerde olduğu gibi Falcon 9 ve Crew Dragon kullanılacak. SpaceX, 2010 yılından bu yana Falcon 9 üzerinde çalışıyor ve bu tecrübeli roketin en önemli özelliklerinden biri de yeniden kullanılabilir olması. Şirket roketin ilk aşamasını kurtararak tekrar tekrar kullanıyor ve bu maliyetleri önemli ölçüde azaltıyor.

Bu fırlatmada kullanılacak ilk aşama ise daha önce istasyona kargo görevinde kullanılmıştı. B1067 seri numaralı bir ilk aşamanın daha önce sadece bir defa kullanıldığını düşünürsek, nispeten oldukça yeni. Çünkü şirket daha önce bir ilk aşamayı 11 defa kullanmayı başardı.

Yeni bir ikinci aşama ve Crew Dragon ile beraber ilk aşama B1067, 27 ekim tarihinden bu yana rampada fırlatmaya hazırlanıyor. Bu süreç içerisinde Falcon 9 başaralı bir statik ateşleme testi gerçekleştirse bile ekipten bir üyede yaşanan sağlık sorunu sebebiyle fırlatma 11 kasıma kadar ertelendi.

Falcon 9 ve Ay | Credit: SpaceX

Yeni Crew Dragon – Endurance

Crew Dragon Endurance, SpaceX tarafından NASA ile anlaşmalı olarak üretilen yeni bir crew dragon uzay aracıdır. Aracın ismi ilk defa 7 ekimde Endurance olarak duyuruldu. İsim Türkçe olarak dayanıklılık anlamına gelmekle beraber, bu isimde Covid-19 pandemesine rağmen aracın üretimine durmadan devam eden mühendislere atıf yapılıyor.

Endurance ile beraber SpaceX, astronotları uzaya göndermek için Endeavour ve Resilience ile beraber toplam üç araca sahip olarak filosunu genişletti.

Endurance, ilk görevini 11 kasımda Crew-3 ekip üyeleri ile beraber ISS’e giderek yapacak ve Nisan 2022’de Dünya’ya geri dönecek.

SpaceX’in montaj binasında Crew Dragon Endurance | Credit: NASA

Crew-3 Mürettebatı

Crew-3 göreviyle birlikte Uluslarası Uzay İstasyonuna 3’ü NASA ve 1’i ESA astronotu olmak üzere toplamda 3 astronot uzaya gidecek. Bu astronotların görev dağılımı ve kişisel bilgileri şu şekildedir:

  • Komutan: NASA astronotu Raja Chari
  • Pilot: NASA astronotu Thomas Marshburn
  • Görev Uzmanı: NASA astronotu Kayla Barron
  • Görev Uzmanı: ESA astronotu Matthias Maurer
Komutan Raja Chari

NASA astronotu Raja Chari, 24 Haziran 1977’de Wisconsin, Milwaukee’de doğdu. Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Akademisi’ne katıldı ve 1999 yılında Uzay Mühendisliği ve Mühendislik Bilimi alanında lisans derecesi ile mezun oldu. Daha sonra MIT’de eğitimine devam etti ve 2001 yılında Havacılık ve Uzay Mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. Bunu takiben Chari, ABD Deniz Test Pilot Okulu’na gitti.

Chari, Haziran 2017’de Crew-3 mürettebat arkadaşı Kayla Barron ile birlikte NASA Astronot Grup 22’nin bir üyesi olarak seçildi.

Aralık 2020’de Chari’nin Ay’a gidecek Artemis astronotları arasında bulunduğu açıklandı. Aynı ayın ilerleyen zamanlarında, görev komutanı olarak Crew-3’e seçildi.

Pilot Thomas Marshburn

NASA astronotu Thomas Marshburn, 29 Ağustos 1960’ta Kuzey Carolina, Statesville’de doğdu. Marshburn, Davidson College’dan Fizik alanında lisans derecesine, Virginia Üniversitesi’nden Mühendislik Fiziği alanında yüksek lisans derecesine, Wake Forest Üniversitesi’nden Tıp alanında doktora derecesine ve University of Texas Medical Branch’den Tıp Bilimi alanında ikinci bir yüksek lisans derecesine sahiptir.

Marshburn, Uluslararası Uzay İstasyonu için Tıbbi Operasyonlar Lideri olmadan önce, Uzay Mekiği Tıbbi Operasyonlar ekibinde ve ortak ABD/Rus Uzay Programında çalışan bir NASA uçuş cerrahıydı.

Marshburn, Mayıs 2004’te NASA astronotu olarak seçildi. İlk olarak 2009’da STS-127 göreviyle Uzay Mekiği Endeavour’da uçtu ve daha sonra 2012’de 34/35 göreviyle Soyuz’da uçtu.

Crew-3, Marshburn’ün üçüncü uzay görevi olacak ve 61 yaşında olmasından dolayı bu görev onu yörüngeye giden en yaşlı üçüncü astronot yapacak.

Kayla Barron

NASA astronotu Kayla Barron, 19 Eylül 1987’de Idaho, Pocatello’da doğdu. Barron, 2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri Deniz Harp Okulu’ndan Sistem Mühendisliği lisans derecesi ile mezun oldu. Bunu takiben Cambridge Üniversitesi’nde Nükleer Mühendislik alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Mezun olduktan sonra Barron, denizaltı harp subayı olarak ilk kadın grubuna seçildi. ABD Donanması’nın nükleer güç ve denizaltı subayı eğitimine katılmasının ardından USS Maine’e atandı. Astronot seçiminden önce Barron, Deniz Harp Okulu’nda Başkomiserin Bayrak Yardımcısıydı.

Haziran 2017’de NASA Astronot Grup 22 için seçilen Barron, Crew-3’ün bir üyesi olarak uzaya ilk yolculuğunu yapacak. Crew-3 üyesi Chari gibi Barron da Artemis ekibinin bir üyesi olarak seçildi.

Matthias Maurer

ESA astronotu Matthias Maurer, 18 Mart 1970’de Almanya’nın St. Wendel kentinde doğdu. Maurer, zorunlu sivil hizmetinin bir parçası olarak Malteser Acil Servisinde sağlık görevlisi olarak çalıştı. Ardından Almanya Saarland Üniversitesi’nde Malzeme Bilimi ve Teknolojisi okudu.

Maurer öğrenimine devam etti ve 2004 yılında RWTH Aachen Üniversitesi Malzeme Bilimleri Enstitüsü’nden Mühendislik alanında doktora derecesi ile mezun oldu. Bundan sonra dünya çapında uzun vadeli bir yolculuğa çıktı.

2015 yılında ESA astronot birliklerine katılan Maurer için Crew-3, uzaya yapılan ilk görevi olacak. Crew-3 görevinden önce Maurer, Almanya’nın Köln şehrinde yeni bir ESA ay simülasyon tesisi olan Luna’nın geliştirilmesini yönetiyordu.