#

Rusya, Sovyetlerden kalma eski bir uyduyu imha etti

Rusya ordusu 15 kasımda Sovyetler tarafından 1982’de fırlatılan Cosmos-1408 adlı eski bir uyduyu yörüngede imha etti. Yaklaşık 2 ton ağırlığındaki uydu ASAT testi sonunda 1500’ü izlenebilir olmak üzere yüz binlerce küçük parçaya ayrıldı. Bu test Rusya’nın uzay gücünü simgeleştirirken aynı zamanda yörüngedeki yüzlerce uyduyu tehlikeye atıyor.

Zira Amerika ve Rusya tarafından ortak olarak yürütülen Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), bu askeri test sonucunda ortaya çıkan enkaz bulutunun kendisine yakınlaşması nedeniyle acil duruma geçerek manevra yapmak zorunda kaldı. Enkaz bulutu her 90 dakikada bir istasyona yakın geçiş yaptığı için NASA ve Roscosmos tarafından dikkatle takip ediliyor.

Rusya neden eski uydusunu vurdu?

Rusya yazının üstünde de değindiğimiz gibi 15 kasımda eski bir Sovyet uydusunu yer tabanlı bir füze ile imha etti. Bu testin asıl amacı ise, tahmin edebileceğiniz gibi Amerika’ya göz dağı vermek. Özellikle son 4 yılda git gide kızışan uzay yarışında her iki taraf ta birbirine karşı güç gösterisi yapmaya çalışıyor.

Rusya’nın bu testinden önce de Amerika, Çin ve Hindistan’ta bu tarz bir test gerçekleştirmişti. Ancak Amerika ve Hindistan bu uydu testlerini düşük dünya yörüngesinde yaptığı için geriye kalan enkazlar birkaç hafta içinde atmosfere giriyor ve geriye tehlike bırakmıyordu. Bunun aksine Çin ve Rusya bu testleri nispeten yüksek bir yörüngede yaptığı için bu enkazlar yıllar boyu tehlike arz edecek.

Uydu karşıtı silahların geçmişi hakkında daha fazla bilgi buradan bulunabilir.

ASAT (Uydu Karşıtı Silah) Nedir?

ASAT, stratejik amaçlarla düşman ülkelerin uydularını yok etmek için geliştirilmiş uzay silahlarıdır. ASAT teknolojisi özellikle Çin’in 2007’de kendi uydusunu vurmasıyla birlikte git gide önem kazanmaya başlamış olup şuanda 4 ülke böyle bir yeteneğe sahiptir. Genellikle anti balistik füzelerle yapılan bu imhadan sonucunda yörüngede büyük bir enkaz yığını kaldığı için bu silahların kullanılmasına sakıncalı gözle bakılıyor.

Amerika ve Sovyetler her ne kadar 1980’lerde uydu vurma teknolojisini karşılıklı geliştirmiş olsa da güncel ASAT sistemi 4 ayrı ana test vuruşuna sahip. Bunlardan ilki 2007 yılında Çin tarafından yapılmış olmakla beraber onu hemen ardından 2008 ile Amerika takip ediyor. Bu ardı ardına gelen güç gösterisinden bağımsız olarak da Hindistan 2019’da kendi uydusunu vurarak gücünü kanıtlamıştı. Bu güçlü ve bir o kadar da tehlikeye listeye ise 2021 Kasım’da Rusya da eklendi.

Amerikan balistik füzesi 2008 yılında ASAT testi için USS Lake Erie‘den kalkıyor.