#

İnsanlığı Ay’a Götürecek SLS Roketi Rampada

NASA, Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini ilk defa rampaya taşıdı. SLS roketi önümüzdeki bir ay boyunca bu rampada çeşitli yer testlerinden geçerek uçuşa hazır hale gelecek. Birkaç şey söyledikten sonra SLS’in rampaya gitmesinden en güzel 10 görüntüyü sizlerle paylaşacağım.

Gene Cernan, Harrison Schmidt ve Ronald Evans 19 Aralık 1972’de Dünya’ya indiğinden beri insanlık Ay’a ayak basmadı. Birçok plan yapıldı ama hiçbiri gerçekleştirilmedi.

NASA , Artemis programı çerçevesinde Ay’a astronotlar göndermeye hazırlanıyor. SLS roketi Orion uzay aracı içindeki astronotları Ay yörüngesine yolculukları için fırlatacak. Yörüngeye vardıklarında mürettebattaki iki kişi Spacex’in İnsan İniş Sistemine (HLS) geçiş yaparak Ay yüzeyine devam edecekler. Yüzeyi incelemek için geçirecekleri bir haftanın sonunda iniş aracına geri binerek Ay yörüngesine kısa yolculuklarını yapacaklar ve Dünya’ya geri dönecekler.

SLS roketi, Orion kapsülü ve Starship HLS ile Ay’a bilimsel çalışmalar, ekonomik faaliyetler ve yeni nesle ilham vermek için gidiyorlar. SLS fırlatması için oklar Haziran ayını gösteriyor.

Şimdi sizi bu tarihi görsel şölenle baş başa bırakıyorum:

SLS’IN RAMPAYA GİTMESİNDEN EN GÜZEL 10 GÖRÜNTÜ

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

Ek olarak, ”We Are Going”