#

URANÜS VE ENCELADUS’A GERİ DÖNÜYORUZ!

Ulusal Bilimler Akademisi bugün Gezegen Bilimi ve Astrobiyoloji için 10 yıllık “yapılacaklar listesi” yayınladı. Bu listede sunulan görev fikirleri 90 gün boyunca tartışılacak ve hangilerinin gerçeğe dönüşeceği belirlenecek.

NASA, 2045 yılında Uranüs’e ve 2050 yılında da Enceladus’a geri dönmeyi planlıyor. Her iki görev için de ikişer milyar Dolar’ı gözden çıkaran NASA, Uranüs görevinin tam donanımlı bir yörünge aracı ve Uranüs’ün atmosferine dalacak olan bir sondadan oluşacağını açıkladı. Ayrıca Uranüs görevi, NASA’nın önümüzdeki birkaç on yıl içerisindeki en önemli görevlerinden biri olacak.

Uranüs’ün Voyager 2 tarafından çekilmiş bir fotoğrafı (NASA)

Bu görevde de çoğu gezegenlerarası görevde olduğu gibi Jüpiter’in kütleçekiminden faydalanılarak ivme kazanılacak ve Uranüs’e ulaşmak için yeterli hıza ulaşılacak. Bütün hesaplamaların sonucunda aracın tam olarak 2045’te Uranüs’e ulaşabilmesi için fırlatmanın 2032 yılında olması gerekiyor. Önümüzdeki 10 sene boyunca yapılacak sıkı çalışmaların sonucunda fırlatmanın tam zamanında yapılacağını umuyoruz.

Enceladus görevi ise aynı şekilde NASA’nın en önemli görevlerinden birisi olacak. Buzlu bir kabuğun altında bir okyanusa sahip olan Satürn’ün uydusuna iniş yapma görevi, Enceladus’un buzlu yüzeyindeki çatlakları ve daha birçok farklı şeyi araştıracak. 2038’de fırlatılması gereken bu görev 2050’de Enceladus’a ulaşacak.

Enceladus’un Cassini tarafından çekilmiş bir fotoğrafı (NASA)

NASA Ames Araştırma Merkezi’nde gezegen bilimci ve astronom Dr. Chloe Beddingfield, “Uranüs sistemine yapılacak bir görev, galakside yaygın olan buz devi sistemlerinin nasıl oluştuğunu ve geliştiğini keşfetmek için inanılmaz bir fırsat sağlayacak” dedi. Bu görev, Uranüs’ün büyük uydularında yaşam barındırabilecek okyanuslar olup olmadığı gibi temel sorulara cevap arayabilmemizi sağlayacak.

Şunu da hatırlatmakta fayda var ki Uranüs’e en son 1986 yılında Voyager 2 aracıyla gitmiştik, tekrar oraya dönmek heyecan verici olacak.