#

NASA’nın Ay Roketi SLS Birleştirme Binasına Geri Dönüyor – Peki Neden?

Yaklaşık 10 yıldan bu yana Amerika’nın insanları ”Ay ve Mars”a götürmek için üzerinde çalıştığı SLS roketi, başarısız bir testin ardından birleştirme binasına geri dönüyor. Bu aksilik, programı önemli derecede yavaşlatıyor.

Peki, yeni ay roketi yakıt testinde neden başarısız oldu, ilerleyen günlerde bizi ne bekliyor?

SLS NEDEN BAŞARISIZ OLDU?

Saturn V’den 50 yıl sonra ikinci ve yeni ay roketi olması amacıyla geliştirilen SLS, roketin tüm karmaşık yakıt sisteminin tıpkı fırlatma olacakmış gibi simüle edildiği WDR testini uygulamak için 18 martta rampaya gitmiş – hazırlıklara başlamıştı.

100 metrelik devasa ay roketinin rampaya gitmesinin ardından, henüz testler başlamadan bazı teknik sorunlarla karşılaştı. İki defalık bir ertelemenin ardından, geçtiğimiz haftalarda WDR çalışmalarına başlanmıştı. Bu çalışma esnasında roketin yakıt tanklarının tamamen doldurulması gerekiyordu.

Nitekim yakıt tanklarının dolumu hızla başladı. Birkaç günlük bir sürenin ardından oksijen tankı %49, hidrojen tankı %5 dolmuştu. Bu dolum süreci içerisinde çıkan sorunların büyük çoğunluğu mühendisler tarafından çözülse de, bazı büyük sorunlar vardı.

Bu sorunlardan ilki, SLS’in ICPS adındaki üst aşamasında valf sorunları yaşanıyordu. Bu yüzden testin en başından bu yana ikinci aşamaya yakıt dolumu yapılamamıştı. Ancak bu sorun, tek başına iptali gerektirecek kadar büyük değildi. Ne de olsa mühendisler, sorunun roketin testi bitirip birleştirme binasına geri döndüğü zaman çözülebileceğini düşündü – WDR testi ilk aşama için tüm hızıyla devam etti.

Ancak WDR testinin iptalini gerektirecek ikinci sorun, rokete bağlanan yakıt borularında patlak verdi. Nitekim fırlatma kulesindeki hidrojen hattı sızıntı yapıyordu. Bu sorun oldukça tehlikeli olduğu için roket birleştirme binasına geri çağırıldı ve WDR tekrar denenmek üzere ileri bir tarihe ertelendi.

Bizi neler bekliyor?

26 Nisan 2022 sabahı SLS, birleştirme binasına geri döndü. Böylelikle ilerleyen günlerde ortaya çıkan sorunlar daha geniş imkanlarla çözülecek ve roket ikinci bir WDR denemek için tekrardan rampaya gidecek. Eğer bu sefer her şey yolunda giderse tekrar birleştirme binasına dönmek zorunda kalmadan, fırlatma için hazırlıklara başlayacak.

Resim