#

UZUN BİR BEKLEYİŞTEN SONRA STARLINER TEKRAR UÇUŞA HAZIRLANIYOR!

2021 Ağustos ayının başlarında rampadaki Atlas V roketinin üzerine koyulan ve uçması için hazırlıklara başlanan Starliner kapsülü, ne yazık ki fırlatılamamış ve valf sorunları sebebiyle rampadan indirilmişti. O günlerde kimse sorunların bu kadar uzun süre devam edeceğini tahmin edemezdi tabii… Ve evet, 8 aylık çalışmanın sonunda Starliner’daki sorunların icabına bakıldı. Geçtiğimiz günlerde Atlas V roketiyle tekrar birleştirilmek üzere yola çıkarılan Starliner, 4 Mayıs’ta başarıyla roketin üzerine monte edildi.

Starliner, Atlas V roketi üzerine kaldırılırken

Starliner’ın bir aksilik olmazsa 19 Mayıs’ta uzaya fırlatılması hedefleniyor. Dünyanın en güvenilir roketlerinden birisi olan Atlas V üzerinde insansız bir şekilde seyahate başlayacak olan kapsül, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenecek ve 5-10 gün arası bir süre boyunca orada kalacak. Dünyaya döneceğinde ise alt kısmında bulunan eklentilerden ayrılacak ve ısı kalkanını ortaya çıkaracak. Atmosfere girip çok yüksek sıcaklıklara maruz kalacak ve yüksekliği belli bir değerin altına düştüğünde de paraşütlerini açıp suya güvenle iniş yapacak.

Starliner kapsülünün eklentilerinden ayrılmış durumdayken görüntüsü

ULA&Boeing işbirliğinde gerçekleştirilecek olan bu görevin yani OFT-2 görevinin amacı ise şu: Amerika’nın uzaya insan göndermek için kullandığı araç sayısını artırmak. Şu anda Amerika’nın insanlı görevlerini sadece SpaceX yürütüyor ancak en başından beri bu görevlerin sözleşmesinde SpaceX ve Boeing yer alıyordu. SpaceX’in Crew Dragon’u ve Boeing’in Starliner kapsülünün görevleri paylaşması bekleniyordu ancak Starliner bu görevler için oldukça geç kalmış durumda. Bir an önce bu uçuşu başarıyla tamamlayıp asıl görevleri almasını umuyoruz. Aksi takdirde Boeing’e verilmiş olan görevlerin bir kısmı SpaceX’e kaydırılacaktır.

2021 Yaz aylarında Starliner & AtlasV rampada