#

NASA Ağustos Ayında Ay’a Geri Dönüyor – Artemis 1’e Dair Yeni Bilgiler

5 Mayıs akşamı yapılan telekonferansa göre NASA, Ay’a geri dönüş görevi Artemis 1’in fırlatılması için ağustos ayını hedefliyor. Söz konusu görev, insanlı ay programı Artemis’in ilk görevi olacak.

Artemis 1’e Dair Yeni Bilgiler

Geçtiğimiz gün yapılan yeni konferansa göre;

  • Hidrojen sızıntı 9 mayısa kadar tamir edilecek, 11 mayısta test edilecek.
  • ICPS’teki hatalı parça değiştirildi, hafta sonu test edilecek.
  • İkinci WDR için haziran ayının ilk iki haftası hedefleniyor.
  • Fırlatma için hedef ”En Erken Ağustos”.

Artemis 1 Nedir?

Artemis 1, NASA’nın Artemis programı kapsamında gerçekleştireceği ”İnsanlığın Ay’a Geri Dönüşü” hedefinin ilk görevidir. Bu görevdeki amaç, insanları Ay’a götürmeye yarayacak SLS ve Orion gibi uzay araçlarını test etmek şeklinde sıralanabilir.

Yaklaşık 50 yıl sonra insanlığın Ay’a tekrar ayak basmasının öncülü olacak bu görev, 2022 yılının Ağustos ayında fırlatılması planlanıyor. Bu görev hakkındaki son bilgileri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Artemis Programı Nedir?

Artemis programı, 2018 yılında Trump yönetimi tarafından başlatılan insanlı ay programıdır. Temel amacı, insanlığı 50 yıl sonra Ay’a geri döndürmek olan bu görev gelişen dünyada Çin gibi yeni güçlere karşı bir gözdağı görevi olma özelliğine de sahip.

Bu program kapsamında astronotlar, 2026 yılında Ay yüzeyine inecek. Hemen ardından, 2030’lu yılların başından itibaren kalıcı üs çalışmalarına başlayacaklar.

Artemis görevlerinde kullanılacak SLS roketi rampada – Mart 2022

Artemis Programını anlattığımız ”Artemis Serisi”