#

NASA’nın Mars Araştırma Aracı InSight’ın Sayılı Günleri Kaldı..

2018 yılından beri InSight, Mars ekvatorunun yakınında, Elysium Planitia adlı kraterde araştırma yapıyor ve bir sismometre ile gezegenin içini araştırıyor. Oldukça hassas olan bu cihaz, sismik dalgaları yerdeki küçük hareketler olarak algılayarak yerin ne kadar sallandığını ölçüyor. InSight, geçen yıl bilim adamlarının Mars’ın çekirdeğinin boyutunu, yoğunluğunu ve ayrıca kabuğunun kalınlığını ölçmelerine yardımcı oldu. Üstelik InSight’ın tek özelliği sismik dalgaları ölçmesi değildi, üzerinde bulunan birçok ekipmanla Mars atmosferini de gözlemledi. 

Şimdiye kadarki en dikkat çekici bulgusu; 4 Mayıs’ta, başka bir dünyada şimdiye kadar tespit edilen en büyük depremi kaydeden keşfiydi. Bu deprem önceki rekor sahibi depremin yaklaşık 10 katıydı.

NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı proje müdür yardımcısı Kathya Zamora Garcia, uzay aracının Kızıl Gezegene ulaştığında üretmekte olduğu toplam enerji miktarının şu anda sadece onda biri civarında elektrik üretilebiliyor, dedi. Enerji üretiminin düşmesinin sebebi ise şiddetli ve yoğun toz fırtınaları sebebiyle güneş panellerinin üzerinin aşırı tozlanması. 17 Mayıs’ta yapılan sanal bir basın toplantısında verilen bilgilere göre bilim adamları, Insight’ın sismometresini ve robotik kol kamerasını birkaç hafta daha tam zamanlı olarak çalıştırmaya devam edecek ve bundan sonra her iki günde bir yarım gün boyunca çalıştıracaklar, ancak InSight’ın bilim operasyonlarının bu yaz, muhtemelen Temmuz’da bitmesi bekleniyor.

“Önümüzdeki birkaç ay içinde muhtemelen bilimsel aletleri kapatmak zorunda kalacağız”

Başlangıçta iki yıl sürmesi planlanan InSight, bu ömrü neredeyse iki katına çıkardı. InSight, yaptığı araştırmalar boyunca bir ısı sondasını yere batırmak dışında tüm hedeflerine ulaştı. Kısacası bu görevin Temmuz’da bitiyor olması herhangi bir başarısızlık anlamına gelmiyor.

  1. Barış Esenli says:

    İnsight bize mars ile alakalı çok şey kattı. Herşey için teşekkürler İnsight. Ellerinize sağlık Güzel bir yazı olmuş.