#

SLS Yeniden Rampada!

2022 Mart ayında, NASA’nın LC-39B Fırlatma kompleksinde devasa bir roket belirmişti. Artemis görevleri için geliştirilen SLS Roketi tüm heybeti ile Rampadaydı. Ancak WDR (Uçuş Öncesi Testleri) testleri esnasında roketin 2. kademesinde Hidrojen sızıntısı tespit edildi. Bu sızıntı sebebiyle roket, araç birleştirme binası(VAB)’na geri döndü. Birkaç ay süren çalışmalar sonucunda roketteki sorunlar çözüldü ve 6 Haziran 2022’de yani bugün tekrar rampaya götürüldü. Peki ya Testlerde sorun çıkartan bu problem neydi?

SLS Roketi, Araç Birleştirme Binasında

26 Nisan 2022 Günü, SLS roketi tekrardan Araç Birleştirme Binası’na Döndüğünde sorunun kaynağı aranmaya başlandı. Teknisyenler, İlk olarak SLS roketini tutan Kollardaki Contaları sıktılar. Ve aynı zamanda 2. Aşamadaki Helyum Valfını yenilediler. Yani kısaca arızalı parçaları değiştirdiler.

SLS Yeniden Rampada

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.