#

OSIRIS-APEX Görevi

2016 Yılında Fırlatılan ve ”Bennu” ismindeki asteroitten örnek toplayıp bu örnekleri Dünya’ya göndermek için yapılan bir uzay aracı bugünkü yazımızın konusu. Bu yazımızda hem bu uzay aracının ana hedefi hem de sonradan belirlenen başka bir hedefinden bahsedeceğiz.

OSIRIS-REX GÖREVİNDEKİ AMAÇ NEYDİ?

OSIRIS-REx uzay aracının görevi ”Bennu” isimli bir asteroide inip saniyeler içinde ”60 gr” kadar taş örneği toplayıp hemen tekrardan asteroitten ayrılmaktı. 8 Eylül 2016 Tarihinde Atlas V roketi ile fırlatıldı. Ve başarıyla yörüngesine yerleştirildi. Araç 20 Ekim 2020’de başarı ile hedefini gerçekleştirdi ve örnekleri Dünya’ya geri getirmek üzere yola çıktı. 2023 Yılında herhangi bir aksaklık olmaz ise örnekleri Dünya’ya getirecek. Ancak OSIRIS-REx aracı örnekleri Dünya’ya bıraktıktan sonra görevini bitirmeyecek. Kendisini başka bir asteroide yönlendirecek. Bu seferki asteroidin ismi ”Apophis”. Bu ismi muhtemelen haberlerde duymuş olabilirsiniz. Yörüngesi gereği birkaç yılda bir Dünya’nın çok yakınından geçiyor ve Dünya’ya çarpma tehlikesi olduğu biliniyor. İşte OSIRIS-REx aracı, bu sefer de o asteroidi ziyaret edecek. Peki bu görevin detayları neler?

OSIRIS-REx, Atlas V ile fırlatılıyor

OSIRIS-APEX GÖREVİNİN DETAYLARI

OSIRIS-REx’in 2. bir asteroidi ziyaret edeceği 25 Nisan 2022 Tarihinde onaylandı ve görev genişletildi. Araç Eylül 2023’te Örnekleri Dünya’ya gönderdikten sonra 2. Hedefine olan yolculuğunu başlatacak. 2029 yılında araç Apophis’e ulaşmış olacak. Araç Apophis’in Yüzeyini derinlemesine inceleyecek ve çok değerli verileri ve fotoğrafları bize gönderecek. Aynı zamanda Apophis’in yüzeyinin yakın Dünya geçişlerinden etkilenip etkilenmediğini de araştıracak. OSIRIS-REx 18 ay boyunca asteroidin yörüngesinde kalacak ve bu süre boyunca bunların hepsini yapacak.

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.