#

Astra yörüngeye ulaşamadı

Chris Kemp’in CEO’su olduğu Astraspace şirketi 12 Haziran 2022 tarihinde Rocket 3.3 isimli roketini Cape Canaveral’dan fırlattı. Ancak fırlatma başarısız oldu. Bu yazımızda sizlere bu fırlatmada neler olduğunu anlattık.

Fırlatmadan Önce

12 Haziran 2022 tarihinde yapılacak olan uçuş, NASA’nın 2 Adet TROPICS Uydusunu fırlatmak için planlanmıştı. Herşey beklendiği gibi gidiyordu. Yakıt dolumu ve basınçlandırma başlamıştı. Ardından Fırlatma için canlı yayın açıldı. Uçuşa son 15 dakika kala bölgeye bir tekne girmesi yüzünden geri sayım durdu. 15 dakika kadar beklendikten sonra geri sayım devam etti. Bu sırada roket ile alakalı bazı kontroller yapıldı. Uçuşa son 1 dakika 40 saniye kala Uçuş direktörü geri sayımı yeniden durdurdu. Bu seferki sorun 1. aşamada yakıtı tutmanın zorluğundan dolayıydı. Tahminen 1. Aşamadaki yakıt hızlı şekilde buharlaşıyor ve içerideki yakıtı büyük ölçüde azaltıyordu. Sorun yaklaşık 1 saat içinde çözüldü ve geri sayım 12. dakikadan yeniden başladı. Son 10 saniye kala, rampadaki su sistemleri açıldı. Sayaç 0’a vurduğunda motorlar ateşlendi ve roket kalktı.

Rocket 3, motorlarını ateşlerken

Fırlatma Anı

Roket kalktı ve her şey normal gidiyordu. Araç Max Q aşamasını geçti. Uçuşun 3. Dakikasında ve 133 Km yükseklikte Yük kaplamaları açıldı ve 2. Aşama ayrıldı. 2. Aşamanın ayrılması ile birlikte 2. aşamadaki 1 adet Aether motoru da çalıştı. Her şey kusursuz giderken uçuşun 7. dakikasında 2. Aşama motoru beklenmedik şekilde durdu. Ve uydular yörüngesine ulaşamadı. 2. Aşama uydular ile birlikte atmosfere girip yandı.

2. aşama motoru söndüğünde

Neden Başarısız Olundu ?

Bu başarısızlığı neyin getirdiği hala araştırılıyor. Ancak görünüşe göre 2. Aşama motoru gerekenden 1 dakika erken kapandı ve tam kapanırken motor hareket ettiği için 2. Aşama dönmeye başladı.

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.