#

CAPSTONE FIRLATILDI

NASA’nın Artemis görevinde kullanacağı Gateway istasyonunun yörüngesini test etmek amacı ile gönderilen CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) uydusu 28 Haziran 2022 Türkiye saati ile saat 12:55’te fırlatıldı. Bu uydu Küçük uydu kategorisine girdiği için RocketLab’ın Electron roketi ile birlikte fırlatıldı.

Electron roketi rampayı terk ederken

Fırlatma Anı

Türkiye saati ile 12:55’te Electron roketinin sahip olduğu 10 adet Rutherford motoru ateşlendi ve roket hızlı bir şekilde rampayı terk etti. Uçuşun bir buçuğuncu dakikasında ve yerden 20 km yükseklikte Electron roketi max Q aşamasını geçti. Bu aşamada roket üzerine uçuş boyunca alabileceği en yüksek basıncı aldı. Yerden 70 km yükseklikte ve uçuşun 2. dakikasında da 1. aşama motorları kesildi ve 2. aşama ayrıldı. Bununla beraber 2. aşamada bulunan 1 adet Rutherford Vacuum motoru da ateşlendi. Uçuşun 6. dakikasında 2. aşamadaki elektrikli turbopompanın güç aldığı bataryalar ayrıldı. Uçuşun 9. dakikasında ve yerden 180 km yükseklikte CAPSTONE’u Ay yörüngesine taşıyacak olan Photon aşaması da ayrıldı. Ve CAPSTONE nihai yörüngesine oturmak üzere yola çıktı.

Capstone, Ay yörüngesinde (Animasyon)

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.