#

Astra Space’in son durumu

Chris Kemp’in CEO’su olduğu Astra Space şirketi büyük bir tehlike altında. Şirketin küçük uydu fırlatma roketi olan Rocket 3, başarısız fırlatmaları ile birlikte şirketi tehlikeye götürdü ve şirketten bazı açıklamalar geldi. Bu yazımızda sizlere bu açıklamaları derledik.

Rocket 3, bir daha uçmayacak

Astra’nın küçük uydu fırlatma roketi olan Rocket 3, son fırlatmasını geçtiğimiz haziran ayında gerçekleştirdi. Rocket 3’ün tekrar uçmayacak olmasının nedeni tam olarak açıklanmadı ancak Rocket 3’ün şirketi zor durumlara götürdüğü için Rocket 3’den vazgeçildiğini tahmin etmek zor değil. Astra, sonraki fırlatma roketi olan ”Rocket 4” ile yoluna devam edecek. Şirketin kariyerini bu roket belirleyecek. (Rocket 4’ün 2022’nin son çeyreğinde fırlatılması bekleniliyor)

Rocket 4

TROPICS uyduları Rocket 4 ile fırlatılacak

NASA’nın iklim araştırma uyduları (TROPICS) normalde Rocket 3 ile haziran ayında fırlatılacaktı. Toplamda 3 adet TROPICS fırlatması olacaktı ve her uçuşta 2 adet TROPICS uydusu bulunacaktı. Geçtiğimiz haziran ayında ilk TROPICS fırlatması gerçekleşti. Ancak görev başarısız oldu ve Astra Rocket 3’ü yeniden uçurmayacağını duyurdu. NASA, uyduları başka bir şirkete fırlatması için verebilirdi ancak uyduların fırlatılması için Rocket 4’ü tercih etti.

Rocket 3, TROPICS uydularını yörüngeye göndermek üzere havada

Astra, 2023’te Ticari görevlere devam edemeyebilir.

Chris Kemp’in açıklamasına göre 2023 yılında Ticari seferlerin gerçekleşmesi konusunda şüpheler var. Eğer ki Rocket 4 başarısız bir fırlatma aracı olursa şirket ticari seferlere devam edemeyebilir. Bu da şirketin para kazanmasını önemli ölçüde azaltır ve şirketi çok zor bir duruma sokabilir. Bu konuda bir şüphe olması gerçekten korkutucu.

Astra, ilk tamamen ticari görevini gerçekleştirirken

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.