#

Booster 7 ve Ship 24 ilk ateşleme testlerini gerçekleştirdiler

10 Ağustos’ta, Türkiye saati ile gece geç saatlerde SpaceX’in prototip araçları olan Booster 7 ve Ship 24 ilk ateşleme testlerini gerçekleştirdiler. Bu yazımızda sizlere bu ateşlemelerin detaylarından bahsettik.

Booster 7 ateşleme testi

Yolların kapanması ve alanın boşaltılması ardından Booster 7’ye yakıt dolumu başladı. Booster 7, daha önce benzer bir testte patlama geçirmişti. Patlama, Booster 7’nin gövdesinde etkili olmadı ancak fırlatma rampasının bir kısmında büyük bir zarara neden oldu. Bu yaşanan olaylardan dolayı ateşlemeyi canlı olarak takip eden çoğu kişi normalden daha heyecanlıydı. Yerel saat ile 17:25’te Booster 7’nin 1 adet motoru ateşlendi. Ateşleme başarılı oldu. Böylece hem Booster 7’nin ilk ateşleme testi oldu, hem de yörünge rampasında yapılan ilk ateşleme testi oldu.

Booster 7 Ateşleme anı

Ship 24 Ateşleme Testi

Starship gündemini yakından takip edenler biliyorlardı ki Ship 24 ateşlemesi yakında olacaktı. Çünkü şimdiye kadar Ship 24 üzerinde çok fazla ateşleme testi hazırlığına dair işlemler yapılmıştı. Booster 7 ateşlendikten yaklaşık 3 saat sonra Ship 24, 2 adet motorunu ateşleyerek ateşleme testini gerçekleştirdi, test başarılı oldu.

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.