#

SpaceX, Starship Projesinde Yörünge İçin Bir Adım Daha Attı

8 Eylül akşamında Elon Musk’un CEO’su olduğu SpaceX şirketinin roketi olan Starship’in yörüngeye ulaşması için bir adım daha atıldı. Starship S24 Prototipi 2. ateşleme testini başarıyla gerçekleştirdi. Aynı zamanda Booster 7 prototipi de ”Spin Prime” testini başarıyla gerçekleştirdi. Yazımızda sizlere bu testleri detaylarıyla anlattık

Booster 7 Spin Prime testi

Yerel saat ile 11:00’da Booster 7’ye yakıt dolumu başlamıştı. Yakıt dolumu yaklaşık 1 saat sürdü. Yerel saat ile 12:15’de görünen iç halka motorlarının çoğu testi başarıyla geçti. (Spin prime: Motorların yakıtı çekme testi) Test başarılı oldu ve yakıt boşaltılmaya başlandı.

S24, Statik ateşleme testi

Booster 7 yakıtını boşaltırken S24 Prototipi yakıtını doldurmaya hazırlanıyordu. Yerel saat ile 14:50’de S24’e yakıt dolumu başladı. Uzun süren bir yakıt dolumunun ardından motorlar soğutuldu. Yaklaşık 30 dakika sonra bölgede sirenler çaldı. Ve tam olarak 10 dakika sonra, Saatler 16:30’u gösterdiğinde motorlar 9 saniye boyunca ateşlendi. Test başarılı oldu. Testin etkisi ile birlikte bölgede yangınlar çıktı ancak tesise hasar gelmedi. Yangınlar geceye doğru büyüse de sonradan söndürüldü.

Bölgede oluşan yangın | NASASpaceflight

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.

  1. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be helpful to read content from other writers and practice a little something from other websites.