#

Japonya’nın Roket Fırlatması Başarısız Oldu

Japonya Uzay Ajansı (JAXA)’nın geliştirdiği roket olan Epsilon, 6. uçuşunda bir terslik yaşadı. Yazımızda sizlere bu uçuşta neler olduğunu anlattık.

JAXA sıradan bir Epsilon uçuşu için hazırdı. Bu roket düşük maliyetli ancak güvenilir bir roketti. Ancak her roketin yaşadığı gibi bu roket de sorunlar yaşayacaktı. Bu sorunlardan ilki 11 Ekim’de gerçekleştirilen uçuşta kendini belli etti. Roket rampaya alındı ve fırlatmaya hazır hale getirildi. Roket, içinde küp uydular ve RAISE uydularını taşımaktaydı.

Türkiye saati ile saat 03:50’de roketin motoru ateşlendi ve roket hızla rampayı terk etti. Uçuş gayet normal gidiyordu. 2. aşama ayrıldı ve motorunu başarıyla ateşledi. 2. aşama görevini bitirdikten sonra 3. aşama ayrıldı. Ancak bir terslik vardı. Roket, aşama ayrılması için gereken yükseklikte değildi. Uçuş ekibi bunu fark ettikten sonra uçuşun 7. dakikalarına yaklaşırken roketi bilinçli olarak patlattılar. Peki roketteki sorun neydi?

Epsilon roketi kalkışını gerçekleştiriyor

Neden fırlatmanın başarısız olduğu hala araştırılıyor. Sorunun kaynağı bulunana kadar Epsilon roketinin uçtuğunu göremeyiz. Ancak başarısızlıklar ardından başarıyı getirir.

JAXA’nın sahip olduğu başka roketler de var. Hatta şu anda yeni nesil bir roket (H-III) üzerinde çalışıyorlar. Bu sırada diğer roketlerin uçtuğunu görmek mümkün.

Daha fazla bilgi almak için YouTube kanalımız olan Uzay Çağında Yolculuk’a göz atabilirsiniz

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.