#

OneWeb 14 | GSLV Mk III

Görev Adı:OneWeb 14
Fırlatma Zamanı:22 Ekim 2022 21:37
Şirket:ISRO
Müşteri:OneWeb
Roket:GSLV Mk III
Rampa:Satish Dhawan Uzay merkezi, 2. Fırlatma rampası, Hindistan
Yük kütlesi:5.328 Kg
Yük amacı:Küresel ölçekte uydu interneti
Yörünge:Kutupsal Dünya Yörüngesi (SSO) 1.200 Km
Hava durumu:Bilinmiyor
Bu görev:5. GSLV Mk III Görevi
14. OneWeb görevi
143. 2022’de yörünge demesi
İzle:OneWeb Launch#14

Görev Detayları

İsro, GSLV Mk III Roketi ile 36 adet OneWeb uydusunu uzaya gönderecek. Hindistan’daki Satish Dhawan uzay merkezinden kalkacak olan roket 36 adet OneWeb uydusunu 1.200 Km yükseklikteki Kutupsal Dünya Yörüngesi (SSO)’ne bırakacak.

Bu fırlatma ile beraber OneWeb takımyıldızı yörüngede toplam 454 uyduya sahip olacak. Bu, ilk başta belirlenen sayının hemen hemen 3’te 2’si demek.

OneWeb 14 Görev simgesi

GSLV Mk III Roketi nedir?

GSLV MK-III, Hindistan’ın GSLV Roket ailesinin en gelişmiş versiyonudur. Şimdiye kadar 4 Görev yaptı ve 4’ü de başarılı oldu. Bu görevler arasında Hindistan’ın ay iniş aracı olan Chandrayaan-2’nin fırlatması da vardı. Yörüngeye orta ve ağır yükler taşımak için geliştirilmiş olan roket Alçak Dünya Yörüngesi’ne 10 Ton kadar yükü taşıyabilir. Roket kalkış sırasında ilk olarak yan taraflarında bulunan 1 adet katı yakıtlı itici (srb)leri ateşler ve rampadan kalkar. İticilerin yakıtları bittiği zaman merkez motor ateşlenir ve roket yörüngeye doğru yol alır. Roket, 5 Metrelik bir yük kaplaması çapına sahiptir. Bu gayet yeterli bir boyuttur. Roket toplamda 43.4 Metre uzunluğundadır.

Roketin ilk aşaması iki adet S200 Katı yakıtlı iticiden ibarettir. Bu iticiler 3.2 Metre çapında ve 25 metre uzunluğundadır. Bu iticilerin yanma süresi 128 saniyedir.

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.