#

Güneş Tutulmasına Saatler Kala; Neler yapılmalı, Nasıl İzlenmeli?

Çok çok yakın bir zamanda, 25 Ekim Pazartesi günü Türkiye’den de görülebilecek bir güneş tutulması meydana gelecek. Türkiye’de uzun süre sonra görülebilecek en net tutulmalardan biri olan bu doğa olayı, yaklaşık olarak 12.40-15.05 arasında gözlemlenebilecek ve 13.50’de maksimum evresine ulaşacak.

Maksimum evresi esnasında yaklaşık olarak Güneş’in yarısı Ay tarafından örtülecek. Türü tarafından ”Güneş’i tam olarak örtmediği için” parçalı güneş tutulmasını izlerken dikkat etmeniz gerekenlere aşağıdaki maddemizde detaylıca bahsettik.

Parçalı güneş tutulmasının profesyonel bir kameradan görüntüsü

Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş tutulmasını izlerken en çok dikkat etmeniz gereken husus hiç şüphesiz doğrudan temas kurmamak. Eğer güneş tutulmasını çıplak gözle izliyorsanız, uzun süreli temas durumunda güneş ışınları göz retinanıza zarar vererek körlük ihtimalini arttıracaktır.

Böyle tehlikeli ve kalıcı bir durumun önüne geçmek için mümkünse tutulma için hazırlanan özel gözlükler veya kaynakçı gözlükleri kullanabilirsiniz. Aynı işlevi, kısa süreli temaslar için röntgen belgeleri de sağlayabilir.

Ancak bu önlemleri alsanız bile kesinlikle dürbün veya teleskop gibi ışığı bir yerde toplayan aygıtlar ile gözlemlemeye çalışmamalısınız.

Türkiye’den Gözlemin İmkanı

Türkiye bulunduğu coğrafi konum gereğiyle tutulmayı orta seviyede gözlemleyecek. Tutulmada Ay’ın Güneş’i kapatma miktarı doğuya gittikçe artıyor ve Batı Rusya’da en yüksek seviyesine ulaşıyor. Aşağıdaki görselde tutulma şiddetinin 3D olarak haritalandırılmasını görebilirsiniz, bu linkten daha detaylı inceleme için siteye ulaşabilirsiniz.