#

Güneş tutulması gerçekleşti. Peki doğru bilinen yanlışlar neler?

25 Ekim 2022 tarihinde Türkiye’den de gözlemlenebilen parçalı güneş tutulması gerçekleşti. Çoğu kişi güneş tutulması ile alakalı yanlış bilgiler yüzünden endişeliler. Peki bu bilgilerin yanlışlığı nelerdir?

Güneş tutulması ile depremin bir bağlantısı yoktur.

99 Depreminden 1 Gün önce güneş tutulması gerçekleştiği doğru. Ancak bu tamamen bir tesadüftü. Güneş tutulması sonrasında deprem olmasının hiçbir bilimsel açıklaması yok. Bundan dolayı sakin olun, depremler gök olayları yüzünden olmuyor.

Tutulma esnasında yemek yerseniz zehirlenmezsiniz.

Tutulma esnasında Güneş’ten çıkan radyasyonun yemeklerimizi zehirleyebileceği gibi saçma bir söylenti ortada. Böyle bir şey yok. Tutulmaların yediğimiz gıdalara kadar etki edeceğini insanlara yayan kişiler emin olun ki bu konu hakkında pek bilgi sahibi değiller veya güvenilir kaynaklardan bilgi almıyorlar.

Güneş tutulması yaşamsal faaliyetleri etkilemez.

Bu söylenti genellikle Astrologlar veya Astrolojiye inananlar tarafından yaygınca kullanılır. Ancak maalesef ki tutulmalar kişiliğimizi veya yaşamsal faaliyetlerimizi değiştirmiyor. Ay’ın Güneş ve Dünya arasına girmesi ile bizim kişiliğimizin değişmesi tamamen alakasız. Güneş tutulması yüzünden insanlarla aramız bozulmayacaktır. Bozulursa da bunu güneş tutulmasından bilmeyin.

Güneş veya ay tutulması devletler arasında anlaşmazlığa neden olmaz

Güneş tutulmasının devletler arasında anlaşmazlığa yol açacağının ve bunun tutulma esnasında oluşan frekanslar yüzünden gerçekleşeceği bilgisi etrafta dolanıyor. Tamamen yalan. Uzayda gerçekleşecek olan bir olayın Dünya’daki devletlere hiçbir etkisi olamaz. Buna gerçekten inanmak bile zor. Aynı zamanda savaşlar da tutulma ile alakalı değildir.

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.