#

JPSS-2 | Atlas V 401

Görev Adı:JPSS-2
Fırlatma saati:1 Kasım 2022, TSİ 12:25
Şirket:United Launch Alliance (ULA)
Müşteri:Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA)
Roket:Atlas V 401
Rampa:Space Launch Complex 3E, Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü
Yük kütlesi:2,930 kg
Yük amacı:Dünya Gözlem uydusu
Yörünge:Kutupsal Dünya Yörüngesi (SSO)
Hava durumu:Bilinmiyor
Bu görev:97. Atlas V görevi
2022’deki 149. Yörünge denemesi
Atlas V 400 serisinin son fırlatması
İzle:Launch of JPSS-2 Weather Satellite & LOFTID Mars Tech Demo (Officia…

Görev nasıl gerçekleşecek?

United Launch Alliance (ULA) NOAA’ya ait JPSS-2 uydusunu uzaya gönderecek. Bu fırlatmada kullanılacak olan roket Atlas V roketi olacak. Atlas V, daha önce 97 uçuş yapmış ve hiçbir fırlatmasında başarısız olmamıştır. Başarılı uçuşlar roketin güvenilir olduğunu gösterir ve aktif olarak kullanılmasının nedeni de başarılı olmalarıdır. Ancak her roket gibi Atlas v roketi de emekli olacak ve yerini Vulcan roketine verecek. Uydu Kutupsal Dünya Yörüngesi’ne bırakılacak.

Bu uçuşla beraber JPSS takımyıldızı yörüngedeki 2. Uydusuna sahip olmuş olacak. JPSS-1 uydusu 2018 yılında Delta II Roketi tarafından fırlatıldı.

Atlas V roketi nedir?

Atlas V roketi roketçiliğin neredeyse en başından beri kullanılan Atlas roket ailesinin son üyesidir. Şimdiye kadar 97 uçuş yapmış olan roket sağlam bir özgeçmişe sahip. İlk uçuşunu 2002 yılında Hotbird-6 Uydusunu uzaya göndererek 401 konfigürasyonu ile gerçekleştirmiştir. 1 Kasımda olacak olan uçuş ise 401 konfigürasyonunun son uçuşudur. Roketin bu versiyonunda hiçbir katı yakıtlı itici (SRB) bulunmaz. Gücünü 1 adet Rus yapımı RD-180 motorundan alır. 2. Aşamasında ise 1 adet RL-10 motoru bulunur.

Daha fazla detay için: Atlas V

Atlas V kalkışını gerçekleştiriyor

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.