#

USSF-44 | Falcon Heavy

Görev Adı:USSF-44
Fırlatma saati:1 Kasım TSİ 16:41
Şirket:SpaceX
Müşteri:ABD Uzay kuvvetleri (USSF)
Roket:Falcon Heavy
Rampa:LC-39A, Kennedy Uzay Üssü
Yük kütlesi: 3,700 kg
Yük çeşidi:Askeri uydu
Yörünge:Jeostatik Dünya Yörüngesi (GEO)
Hava durumu:Bilinmiyor
Yük kütlesi:4. Falcon Heavy görevi
2022’deki 149. yörünge uçuş denemesi
SpaceX’in ilk direkt olarak GEO yörüngesine uydu gönderme görevi
İzle:SpaceX USSF-44 Görevi

Görev detayları

SpaceX, United States Space Force (USSF)’e ait olan 2 Adet uyduyu uzaya gönderecek. Uyduların içeriği bilinmiyor çünkü bu uyduların türü askeri. Yani herhangi bir bilgi almamız mümkün değil. Sadece 1 adet Küp uydu hakkında biraz da olsa bilgi sahibiyiz. 2 yükten birisinin adı TETRA-1. Bu bir küp uydudur. Küp uydular küçük ölçekte olup büyük roketlerle fırlatılmayı gerektirmez ancak büyük bir yükün yanında fırlatılıyorlarsa mecburen ki büyük bir rokete ihtiyaç olur.

Bu uçuşla beraber Falcon Heavy 4. uçuşunu gerçekleştirmiş ve 3 yılın ardından ilk kez uçmuş olacak. Bu uçuşta Falcon Heavy’nin ana aşaması indirilmeyecek fakat yan taraflarda bulunan 2 adet Booster indirilecek.

Falcon Heavy roketi nedir?

Falcon Heavy, SpaceX’in Falcon 9 roketinin yanlarına 2 Adet booster eklenmiş halidir. Roketin öne çıkan özelliği ise Boosterların ve Ana aşamanın inebilme yeteneğine sahip olmasıdır. 27 Adet Merlin motoru bulunan roket hızlı bir şekilde rampadan kalkar ve toplam olarak 22,819 kN itki üretir. Alçak Dünya Yörüngesi (LEO)’ne 63,800 kg yük gönderebilmesi ile beraber GTO’ya da 26,700 kg ağırlığında yükleri gönderebilir. İlk uçuşunu 2018 Yılının Kasım ayında yapan roket şimdiye kadar 3 uçuş yapmıştır ve 3 uçuşu da başarılı olmuştur. 5 Metre çapında ve 13 metre uzunluğunda bir yük kaplaması bulunuyor. Bu neredeyse Astra şirketinin Rocket 3 roketini Falcon heavy’e yük olarak koyabilmek demek (Teoride)

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.