#

Catch Me If You Can | Electron

Görev Adı:Catch Me If You Can
Fırlatma Saati:4 Kasım 2022, TSİ 20:27
Şirket:RocketLab
Müşteri:İsveç Ulusal Uzay Kurulu
Roket:Electron
Rampa:LC-1B, Yeni Zelanda
Yük kütlesi:50kg
Yük çeşidi:Mikro Uydu
Yörünge:Güneş-Senkron Yörünge (SSO)
Hava Durumu:Bilinmiyor
Bu görev:2022’deki 152. Yörünge fırlatma denemesi
RocketLab’ın 32. Görevi
İzle:Rocket Lab Helikopter ile Electron Roketini Havada Yakalıyor!

Görev Detayları

RocketLab şirketi, İsveç Ulusal Uzay Kurulu’na ait olan 1 adet mikro uyduyu yörüngeye gönderecek. Bu uçuşta Electron roketi kullanılacak. Electron roketi yalnızca uzaya küçük uyduları gönderebilir. Büyük uydular için tasarlanmamıştır. Bundan dolayı bu uydu yalnızca 50 Kilo ağırlığındadır. Ortalama bir insan ağırlığında. Uydunun adı MATS. Bu uydu, Dünya’nın üst atmosferindeki atmosferik dalgaları araştıracak. Kendisi küçük ama işlevi büyük.

Bu uçuşta Electron roketinin 1. Aşaması kurtarılmaya çalışılacak. Ancak bu roketin SpaceX roketleri gibi kendisini indirebilme gibi bir kabiliyeti yok. 1. Aşama ayrıldıktan sonra atmosfer girişin ardından paraşütünü açacak ve havada süzülürken bir helikopter tarafından yakalanacak. Yani 1. Aşama havadayken bölgeye gelen bir helikopterle bağlanıp kendisini kurtaracak. Helikopter de onu güvenli bölgeye götürecek.

Electron Roketi Nedir?

Electron roketi RocketLab şirketinin geliştirmiş olduğu yeniden kullanılabilir bir rokettir. İlk uçuşunu 2017 yılında yaptı ve 5 yıldan beri aktif olarak kullanılıyor. Roketin toplamda 31 adet yaptığı görev var ve 3 adet başarısız uçuşu var. Bu da roketin başarı oranını %90 civarlarına getiriyor. Umuyoruz ki bu uçuş başarılı olur. Şimdiye kadar roket 2 adet farklı rampadan fırlatıldı. 2 Rampa da aynı bölgede olmak ile beraber 3. Rampa ise şu anda Amerika’nın Viriginia eyaletine inşa ediliyor.

Electron’un ilk aşaması şimdiye kadar 1 Kere helikopter ile kurtarılmayı denedi. 1. Aşama ile aynı hizaya gelmeyi başaran helikopter paraşütün ipinden tutarak onu yakaladı. Ancak 1. aşamanın ağırlığı helikopterin dengesini bozdu. Bu yüzden pilotlar 1. Aşamayı serbest bırakmak zorunda kaldı.

Electron Fırlatılıyor

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.