#

RocketLab yakalama görevi başarısız oldu.

4 Kasım günü akşam saatlerinde Electron “Catch Me If You Can” görevi gerçekleşti. Görevdeki amaç hem 1 adet mikro uyduyu yörüngeye yerleştirmek, hem de roketin 1. Aşamasının helikopter ile yakalanması olacaktı. Görev başarılı oldu ancak 1. Aşamanın yakalanması esnasında bir terslik meydana geldi. Yazımızda neler olduğunu sizlere anlattık.

Planlanan

4 Kasım günü Türkiye saati ile akşam saatlerinde Electron roketinin fırlatılması bekleniyordu. Bu görevin özelliği ise roketin 1. Aşamasının yakalanması olacaktı. 1. Aşama planlanan irtifaya kadar çıkacak ve 2. Aşama ayrıldıktan sonra atmosfere giriş yapacaktı. Atmosfere girişten sonra paraşütünü açacak ve bölgeye gelen bir helikopter 1. Aşamayı paraşütünün ipinden tutup yakalayacaktı. En azından böyle planlanmıştı. Sonrasında da helikopter, roketi güvenli bölgeye götürecekti. Peki uçuşta ne oldu ?

Uçuş

Electron roketi tam olarak belirlenen zamanda 9 adet Rutherford motorunu ateşledi ve rampasından kalkışını gerçekleştirdi. Her şey normal gidiyordu. Max Q aşamasını başarı ile geçti ve 2. Aşamasını ayırdı. 2. Aşama yoluna devam ederken 1. Aşama atmosfere girmeye hazırlanıyordu. Atmosfere giriş gerçekleşirken 1. Aşama ile olan bağlantı kesildi. Bölgede bulunan helikopter ise 1. Aşamayı bulamadı. 1. Aşama havada parçalanmış olabilirdi. Paraşütünü açamamış ve helikopterin üzerine de düşecek olabilirdi. İletişim kesildiği için ne olacağı bilinmiyordu. Helikopter ise bölgeden ayrıldı.

Peki sonrasında neler oldu

Electron’un 1. Aşamasının paraşütünü açtığı şirket tarafından onaylandı. 1. Aşama denize yumuşak bir iniş yaptı ve şu anda 1. Aşamayı iyileştirme aşamaları sürüyor. Bu deneme başarısız olmuş olabilir ancak bu başarısızlık yerine başarıyı getirecektir. Bol şans RocketLab!

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.