#

Bandırma Füze Kulübü – Eleştirel İnceleme

Bu yazıda, her ne kadar alanımız sinema sektörü olmasa da hakkında konuşmadan geçemeyeceğimiz bir filmden bahsedeceğiz: Bandırma Füze Kulübü.

Bandırma füze kulübü, Türkiye’de adımlarını yeni yeni atmaya başlayan uzayın keşfi ve roketçilik ile uğraşan herkesin bir yerde karşı karşıya geldiği, hayret ettiği ve sonuçlarına samimi bir derin hüzün duyduğu acı bir durum. Bundan bir yıl önce bu önemli olaydan website yazısı ve hazırladığımız shorts ile bahsetmiş, bu konunun yayılmasına katkıda bulunmaya çalışmıştık.

Ancak bu konunun filminin yapılması, elbetteki bizden daha kapsamlı bir bilince neden oldu ve filmin çıkacağına dair ilk haberi aldığımızda da oldukça sevindik. Yönetmenliğini Cem Yılmaz filmlerinden tanıdığımız Ömer Faruk Sorak’ın yaptığı; başrollerinin Alina Boz ve Deniz Can Aktaş gibi tanıdık isimlerin oynadığı, konu olarak ise filme adını vermiş Bandırma Füze Kulübü’nün hikayesini baz alan oldukça içe dokunan bir film.

Filme dair fikirlerimi belirtmeden önce şunu söyleme ihtiyacı duyuyorum ki bu film, Türkiye’de uzayın keşfi ve roketçiliğe ilgi duyan herkesin en az bir kere izlemesi gerektiği son derece ilham verici bir film.

Senaryo ve Gerçeklik

Filme gitmeden önce duyduğum en büyük ön yargılardan biri senaryosu ve bunun gerçeğe ne kadar uygun olacağı ile ilgiliydi. Zira bazı durumlarda senaryo aşırı romantikleştirilip tadı kaçırılabiliyor ve gerçeğe uygun olmayan yerler içerebiliyordu. Bu durum, film içerisinde beklediğimden çok çok daha azdı, yine de vardı.

İzlenildiğinde fark edilebileceği gibi bazı belirli sahneler dram olarak coşturulmuş ve gerçeklik konusunda kafamda soru işaretleri yaratmıştı. Ancak bazı kısa istisna sahneler dışarısında film için tam tadındaydı diyebilirim. Özellikle gerçekliğin filme aktarılması aşamasında duygu ve olay örgüsü izleyiciyi ekrana bağlıyor.

Tüm bu tarihsel olayların yanı sıra filmdeki aşk işleri de oldukça güzel bir doz ve kurgudaydı.

Çekim ve görüntüler

Bandırma Füze Kulübü gerçek bir hikayeyi anlatmasının yanında oldukça kuvvetli bir dönem filmi. Özellikle 1960lı yıllardaki cumhuriyetin günlük yaşantılarını, kıyafetlerini ve halkını oldukça güzel bir şekilde yansıttığını düşünüyorum. Buradaki tek akla takılan kısım, görüntülerde renklerin biraz siyah tonda olmasını dikkat çekmesiydi.

Tüm bunlara ek olarak, filmin müziklerini de sevdiğimi belirtmeliyim.

Tarihi Gönderme Ve Detaylar

Film, geneli itibariyle oldukça fazla ince detay ve tarihsel göndermelere sahip. Burada beni en çok etkileyen detay -belki spoiler olacak ancak- kozmografya detayıydı. Aslında bu başlık altında bahsedilecek çok şey olmasına rağmen heyecanını bozmamak için bahsetmemek en doğrusu olur.

Animasyonlar

Filmin belki de en zayıf yeri belki de animasyon konularıydı zira özellikle roketin kalkış animasyonları daha gerçekçi ve fiziğe uygun bir şekilde üretilebilirdi.

Fragmanlar