#

Demo Flight | RS-1

Görev Adı:Demo Flight
Fırlatma Saati:15 Kasım 2022, TSİ 01:00
Şirket:ABL
Müşteri:Hypergiant ve ABD Hava Kuvvetleri
Roket:RS-1
Rampa:LP-3C, Pasifik Uçuş Kompleksi, Alaska
Yük kütlesi:Bilinmiyor
Yük çeşidi:CubeSat (Küp Uydu)
Yörünge:Alçak Dünya Yörüngesi (LEO)
Bu görev:1. ABL uçuşu
1. RS-1 uçuşu
2022’nin 159. Yörünge uçuş denemesi

Görev Detayları

ABL Şirketi, ilk defa bir uçuş tecrübesi içerisine girecek. Yani bu uçuş, ABL şirketinin ilk uçuşu olacak. Son zamanlarda çok fazla yeni uzay şirketi doğuyor ve ABL’de bunlardan birisi. Küçük uydu piyasası için geliştirdikleri RS-1 roketi hakkında bilgi vermek gerekirse roket ilk aşamasında 9 adet E2 motoru kullanıyor. 2. Aşamada da 1. Adet E2 motoru var. Bu roket LEO (Alçak Dünya Yörüngesi)’ya 1350kg kadar yük gönderebilir. Roket henüz uçmadığı için başarı oranı bilinmiyor. Umuyoruz ki bu uçuş başarılı olur ve ABL bu uçuştan sağlam bir veri elde eder. Roketin motorları Sıvı Oksijen ve Sıvı Kerosen ile çalışır. Bir nevi yakıtları bunlardır. RS-1, bu uçuşta toplam 2 adet küp uydu taşıyacak. Uyduların ikisi de bir takımyıldızı üyesinin uydularıdır. VariSat 1A & 1B olarak adlandırılırlar.

Bu uçuş ABL’in ilk uçuşu olacağı için uçuşun başarısız olması muhtemel. Her ne olursa olsun, başarısızlıklar ardından başarıyı getirir. Bu endüstride neredeyse başarısız olmak zorundasınız. Elon Musk’un şöyle bir sözü vardır: “Eğer henüz başarısız olmadıysanız yeterince vizyon sahibi değilsinizdir”

RS-1 Roketi hakkında daha fazla bilgi

RS-1 Roketi, 2 aşamaya sahiptir ve 2 Aşamasında da aynı motoru kullanır. İlk aşamada 9 Adet E2 motoru, 2. Aşamada ise 1 adet E2 motoru kullanır. Roket kalkış esnasında 485 kN güç ile kalkışını gerçekleştirir. Roket 27 metre uzunluğundadır. 1 Uçuşunun maliyeti ise 12 Milyon dolardır. Bu sektör için gayet uygun bir fiyat olduğunu söyleyebiliriz. Roketin şimdiye kadar ne kadar uçacağı ise merak konusu. Bunun için sizlere bir tablo hazırladık.

İlk Uçuş:15 Kasım 2022
İkinci Uçuş:2022’nin son çeyreği
Üçüncü uçuş:2023’ün ilk çeyreği
Dördüncü uçuş:2023
Planlanan uçuş tarihleri

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.