#

CRS-26 | Falcon 9

Görev Adı:CRS-26
Fırlatma Saati:26 Kasım 2022, TSİ 22:20
Şirket:SpaceX
Müşteri:NASA
Roket:Falcon 9 Block 5
Rampa:LC-39A, Kennedy Uzay Merkezi, Florida
Yük kütlesi:3,528 kg
Yük çeşidi:Kapsül
Ulaşılacak Yer:ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu)
Bu görev:2022’nin 164. Yörünge uçuş denemesi
SpaceX’in 197. görevi
Falcon 9’un 188. Görevi
İzle:CRS-26 Mission

Görev Detayları

SpaceX, 26. kere Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo ve bilimsel araştırma enstrümanları gönderecek. SpaceX’in birkaç ayda bir yaptığı bu görevler oldukça rutinleşti. Uluslararası Uzay İstasyonuna ikmal görevlerinin önemi aslında bilimsel araştırmalardır. İstasyonda kalan Astronot ve Kozmonotların işi uzayda araştırma yapmaktır. Araştırma yapılacak üzere bazı malzemeler uzay istasyonuna gönderilir ve astronotlar uzay ortamında araştırmalarına başlarlar. Bu görev de uzay istasyonuna araştırma malzemeleri ve erzak yollama görevidir. Peki bu malzemeler neyin içinde gönderilecek?

SpaceX’in geliştirmiş olduğu Dragon kapsülü, en başlarda sadece Kargo kapsülüydü. Yani bu görevde de olacağı gibi sadece Uzay İstasyonuna malzeme göndermek için kullanılabiliyordu. Ancak Dragon V2 sayesinde artık bu kapsül ile insanlar da uzaya gidebiliyor. Bugün, malzemeler Dragon V2 kapsülünün içine ve kargo bölümüne yerleştirildi. Dragon V1 son uçuşunu CRS-20 görevi ile yaptı.

Dragon V2 kapsülü, Falcon 9 roketinin üzerinde yükseliyor.

Falcon 9 Roketi

Falcon 9 roketi, SpaceX’in geliştirmiş olduğu tecrübeli bir rokettir. Şimdiye kadar 187 kere uçmuş, bugün de 188. uçuşunu yapacaktır. Roketin öne çıkan özelliği yeniden kullanılabilirliğidir. Eskiden roketler tek kullanımlıkken SpaceX sayesinde 1. Aşamalar yeniden kullanılabilir hale geldi. 1. Aşamasında toplam 9 adet Merlin 1D motoru bulunduran roket kalkışta 7,607 kN itki üretmektedir. Alçak dünya yörüngesine 22 ton, Güneş Eşzamanlı yörüngeye de 8 ton yük gönderebilir.

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.