#

Shenzhou 15 | Long March 2-F/G

Görev Adı:Shenzhou-15
Fırlatma Saati:29 Kasım 2022, TSİ 18:08
Şirket:CNSA
Müşteri:CNSA
Roket:Lobg March 2-F/G
Rampa:Site 901, (SLS1), Jiquan Uydu Fırlatma Merkezi, Çin
Yük kütlesi:8,100 kg
Yük çeşidi:Kapsül
Ulaşılacak Yer:CSS (Çin Uzay İstasyonu)
Bu görev:2022’deki 167. Yörünge uçuş denemesi
Long March 2-F’nin 19. Görevi
Long March 2-F’nin 2022’deki 3. görevi
İzle:Shenzhou-15

Görev Detayları

CNSA (Çin Ulusal Uzay Ajansı), Shenzhou 15 uzay aracını 29 Kasım 2022’de fırlatacak. Çin’in yıllardır sürdürdüğü Shenzhou programının amacı Uzay İstasyonlarına mürettebat yollamaktır. Şimdiye kadar Shenzhou görevlerini her zaman Long March 2-F roketi üstlenmiştir. Bu uçuş, Çin’in uzay istasyonuna yapılan 4. mürettebatlı uçuş olacak ve görevin tamamının altı ay sürmesi bekleniliyor. Bu uçuşta, toplam 3 adet Tayknot Çin Uzay İstasyonu’na gönderilecektir. (Taykonot, Çinlilerin astronotlarına verdiği addır.)

Long March 2-F roketi

Long March 2-F roketi, harcanabilir bir fırlatma sistemidir. İlk görevini 1999’da Shenzhou 1 görevi ile yapmıştır. Çoğu görevini Uzay İstasyonuna kargo ve mürettebat göndermek amacı ile tamamlamıştır. Roketin toplamda 3 adet Versiyonu vardır. Long March 2-F, Long March 2-F/G ve Long March 2-F/T. Long March 2-F ve 2-F/G hemen hemen aynı görevi yapsa da 2-F/T’nin görevi farklıdır. Diğer 2 versiyon Uzay istasyonuna mürettebat gönderirken, bu versiyon Uzay istasyonuna kargo göndermek için kullanılır. 29 Kasım’da yapılacak olan görevde ise Long March 2-F/G versiyonu kullanılacaktır. Roket şu ana kadar toplam 18 uçuş yapmıştır ve hepsinde başarılı olmuştur. Bu nedenle başarı oranı %100’dür.

Long March-2F/T Roketi kalkışını gerçekleştiriyor.
Long March-2F/G Roketi kalkışını gerçekleştiriyor.

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.