#

HAKUTO-R | Falcon 9 Block 5

Görev Adı HAKUTO-R
Fırlatma Zamanı11 Aralık 2022, TSİ 10:38
Şirket SpaceX
Müşteri ispace
Roket Falcon 9 Block 5
Rampa SLC-40, Cape Canaveral Fırlatma Merkezi, Florida, ABD
Yük kütlesi Bilinmiyor
Yük amacı Ay’a inmek
Yörünge Ay doğrultusuna giriş yörüngesi
Bu görev 2022’deki 173. Yörünge denemesi
SpaceX’in 199. görevi
Falcon 9’un 190. görevi
TWR: Yaklaşık 1.38 (Yük kütlesine göre değişebilir)
İzle Youtube – Uzay Çağında Yolculuk
Youtube – SpaceX

Görev Detayları

SpaceX, uzun bir süre sonra ilk defa bir Ay iniş aracını uzaya gönderecek. İniş aracı ise Japonlu bir özel şirket olan İspace’ye ait. Bu uzay aracının amacı Ay’a yumuşak bir iniş yaparak araştırma gerçekleştirmek. Eğer ki bu iniş başarılı olursa, ilk defa Japonyalı bir özel şirket Ay’a inmiş olacak.

Bu görevde başka bir yük daha olacak. Yükün adı “Lunar Flaslight” yani “Ay feneri” olarak çevrilebilir. Yük, Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı tarafından geliştirildi. HAKUTO-R görevinde. Bu uzay aracının da uçtuğunu göreceğiz. Lunar Flashlight, sadece 14Kg ağırlığındadır. Bu kadar hafif olmasının nedeni, küpsat cinsinde bir uydu olmasıdır. Yani küçük bir uydu. Amacı ise Ay’daki bazı su birikintilerinin büyüklüğü ve bileşimini keşfetmek.

Falcon 9 Block 5

Falcon 9 roketi, SpaceX’in geliştirmiş olduğu tecrübeli bir rokettir. Şimdiye kadar 189 kere uçmuş, bugün de 190. uçuşunu yapacaktır. Roketin öne çıkan özelliği yeniden kullanılabilirliğidir. Eskiden roketler tek kullanımlıkken SpaceX’in teknolojik geliştirmeleri sonucunda 1. aşamalar yeniden kullanılabilir hale geldi.

1. aşamasında toplam 9 adet Merlin 1D motoru bulunduran roket kalkışta 7,607 kN itki üretmektedir. Alçak dünya yörüngesine 22 ton, Güneş Eşzamanlı yörüngeye de 8 ton yük gönderebilir.

Ay’a İniş Görevini Canlı İzleyin!

Ay’a iniş görevini bu linkten erişebileceğiniz Uzay Çağında Yolculuk kanalından Türkçe bir anlatımla izleyebilir, aklınızdaki soruları sorabilirsiniz.

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.