#

Transporter-6 | Falcon 9 Block 5

Görev Adı:Transporter-6
Fırlatma Zamanı:3 Ocak 2023, TSİ 17:56
Şirket:SpaceX
Müşteri:birden fazla müşteri
Roket:Falcon 9 Block 5
Rampa:SLC-40, Cape Canaveral, Florida, ABD
Yük kütlesi:Bilinmiyor
Yük amacı:Bu uçuş bir rideshare görevi olduğu için roketin içerisinde onlarca uydu bulunuyor. Her bir yükün farklı görevi bulunuyor.
Yörünge:Güneş eşzamanlı yörünge
Bu görev:2023’ün ilk yörünge denemesi
SpaceX’in 205. Görevi
Falcon 9’un 196. Görevi olacak
TWR:1.38 (Yük kütlesine göre değişebilir)
İzle:Plan-S’in İkinci Uydusu Connecta T1.2 Uzaya Gidiyor!

Görev Detayları

SpaceX, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü’ndeki Fırlatma Kompleksi 40’tan (SLC-40) 6. özel ortaklaşa küçük uydu görevi olan Transporter-6’yı fırlatacak. Transporter-6 görevi için Falcon 9 roketine toplam 114 adet küçük uydu yüklenmiştir. Bir önceki görev olan Transporter-5, 59 adet uydu barındırıyordu. Aynı zamanda Falcon 9 roketi ilk Transporter görevinde 143 uydu taşıyarak rekor kırmıştı. Bu sefer de 114 gibi, eski rekoruna yakın sayıda uydu taşıyarak her an kendi rekorunu da kırabileceğini bizlere hatırlattı. Falcon 9 Block 5, İniş Bölgesi 1’e (LZ-1) bir iniş gerçekleştirecek. Uzun zamandır iniş için okyanustaki platformları kullanan SpaceX, bu defa karaya iniş gerçekleştirecek.

Falcon 9 hakkında bilgi

Falcon 9 roketi, SpaceX’in geliştirmiş olduğu tecrübeli bir rokettir. İlk uçuşunu 2010’da yapmış ve 13 yıldır görevine devam etmektedir. Yapılan 195 uçuşa göre gayet az başarısızlık sayısı vardır. 2 Tanesi uçuş esnasında, 1 tanesi de test esnasında olmak üzere toplam 3 başarısız uçuşu vardır. Bu da roketin başarı oranını %98.7 seviyesine getirir.

Falcon 9’un en önemli özelliği yeniden kullanılabilmesidir. Eskiden roketler tek kullanımlıkken, artık uçaklar gibi tekrar tekrar kullanılabiliyor. Bunu, Elon musk ve DC-X aracına borçluyuz.

Kanalımıza göz atın

DC-X ismi sizlere tanıdık gelmediyse, YouTube kanalımızda bununla ilgili bir video hazırladık. Eğer öğrenmek isterseniz Uzay Çağında Yolculuk YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

SpaceX’ten Önce İnmeyi Başaran Roket: Delta Clipper

Barış Esenli

Herkese selam, ben Barış. İzmirde yaşayan bir ortaokul öğrencisiyim. Çok uzun zamandır uzaya ilgim var ancak son 3 yılda roketlere olan ilgim çok arttı. Bundan dolayı genellikle roketler hakkında yazılar yazıyorum.