Uzay Çağında Bir Websiteye Hoş Geldiniz. Daha Fazla İçerik İçin Bizi Sosyal Mecralardan Takip Edebilirsiniz.

Inspiration4 | Falcon 9 Block 5

Görev Adı :Inspiration4
Fırlatma Zamanı :16 Eylül 02.56 | 15 Eylül 2021 20:02 UTC
Şirket :SpaceX
Müşteri :Jared Isaacman
Roket :Falcon 9 Block 5
Rampa :Launch Complex 39A (LC-39A), Kennedy Uzay Merkezi, Florida, ABD
Yük Kütlesi :12.519 kg
Yük Amacı :Yörüngeye yapılan ilk tamamen sivil uzay görevi
Yörünge :Alçak Dünya Yörüngesi (LEO), 590 km
Hava Durumu :
Bu görev :1. Tamamen sivil uzay görevi
3. SpaceX Mürettebatlı görevi
127. Falcon 9 Görevi
2021 içinde 23. SpaceX görevi

90. Tüm dünyada yörünge denemesi
İzle :Uzay Çağında Yolculuk – SpaceX

Tüm bunlar ne anlama geliyor?

SpaceX, Crew Dragon’un ilk uzay turizmi görevine hazırlanıyor. Falcon 9 B1062.3, Crew Dragon Resilience’ı tamamen sivilden oluşan dört mürettebat ile birlikte 590 km’lik bir yörüngeye gönderecek. Bu, aynı zamanda 1999’daki STS-103 görevinden Dünya’dan en çok uzaklaşmış insanlar olacaklar.

Fırlatma, Türkiye saatiyle 02.26’da Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi LC-39A’dan başlayacak.

Inspiration4 Görevi Nedir?

Inspiration4, tüm astronotların sivil insanlardan oluştuğu ilk yörünge görevidir. Maliyeti Jared Isaacman tarafından ödenen Inspration4 görevi, aynı zamanda St. Jude Çocuk Hastalık Araştırma Hastanesi için bir yardım kampanyasıdır. Öyle ki Inspiration4 görevine katılmak için önce gereken şartlardan biri de hastaneye istenilen miktarda bir bağış yapmaktı.

Jared Isaacman, Inspiration4 görevini satın aldığında insanlara ilham vermek için misyonu dört ana konuya böldü: Liderlik, Refah, Umut ve Cömertlik. Isaacman, her bir mürettebat üyesinin gelecek nesillere ilham vermek için her üyenin bu sütunlardan birini temsil etmesi gerektiğini belirtti.

Mürettebat

Jared Isaacman

11 Şubat 1983’te doğan Isaacman, yaklaşık 250.000 şirket tarafından kullanılan bir ödeme yöntem Shift4 Payments’ın CEO’su ve kurucusudur.

Isaacman, gençken Lise eğitimini yarıda bırakarak şirket kurmaya yöneldi. Shift4 Payments’in başarısıyla 2004 yılında uçuş dersleri almaya başladı ve daha sonra bir dizi askeri jette derecelendirme alma fırsatı buldu. Bunun ardından Isaacman, 2009 yılında 69 saatte Dünya’nın etrafını uçakla dolaşarak yeni bir rekor kırdı. Bu dünya rekoru uçuşu aynı zamanda Make-A-Wish vakfı için bir bağış toplama etkinliğiydi. Ek olarak, Isaacman, Black Diamond Jet ekibinin bir parçası olarak çok sayıda hava gösterisinde yer aldı.

Görev Komutanı ve sponsor olarak Isaacman, uzaya ilk görevi olan Inspiration4 görevinde Liderliği temsil ediyor.

Sian Proctor

28 Mart 1970’de Guam, Hagåtña’da doğdu. Proctor, babası Apollo görevi için Guam Yer Terminali’nde çalıştığı için genç yaştan beri uzaya aşık. Apollo görevinin ardından ailesi ile birlikte Amerika’ya gitti ve orada liseye başladı.

Edinboro Üniversitesi’ne gitmeden önce Fairport Lisesi’nden mezun oldu. Dr. Proctor, 1992 yılında Çevre Bilimleri alanında lisans derecesi ile mezun oldu. 1998 yılında Arizona Eyalet Üniversitesi’nden jeoloji alanında yüksek lisansı tamamladı. Son olarak, 2006 yılında fen eğitimi alanında doktora derecesini aldı.

Dr. Proctor şu anda Phoenix, Arizona’daki South Mountain Community College’da bir bilim iletişimcisi ve jeoloji profesörüdür. Aynı zamanda Sivil Hava Devriyesi’nin Arizona kanadının havacılık eğitim görevlisidir.

Dr. Proctor, 2009 NASA Astronot grubunda (Grup 20) son adaydı. Ancak, Dr. Proctor seçilmedi, bu da Inspiration4 misyonunu uzaya ilk görevi haline getiriyor.

Sian Proctor, Inspiration4’te Refah’ı temsil ediyor.

Hayley Arceneaux

4 Aralık 1991’de Louisiana, Baton Rouge’da 29 yaşında doğan Arceneaux, şimdiye kadar Dünya’nın yörüngesindeki en genç Amerikalı olacak.

Arceneaux’ya 10 yaşında bir kemik kanseri türü olan osteosarkom teşhisi kondu. Ailesi, tedavisi için St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesine başvurdu. Diz protezi ve kemoterapi de dahil olmak üzere bir dizi ameliyattan sonra Arceneaux kanserle savaşını kazandı. St. Jude’daki deneyimi ona Doktor Asistanlığı derecesini alması için ilham verdi ve St. Jude’s’da çalışmaya başladı.

2014 yılında Arceneaux, İspanyolca lisans derecesi aldı. 2016 yılında Doktor Asistanlığı derecesini alarak şimdiki görevine St. Jude Çocuk Hastanesi’nde devam etmesini sağladı.

Arceneaux’nun hikayesi nedeniyle, Inspiration4 görevinde Hope’u temsil edecek. Isaacman’ın amacı, çocukluk kanserinden kurtulan bir kişinin uzaya gidişini göstermenin, çocukluk kanserinden mustarip çocuklara ilham vermesi ve onlara umut vermesidir. Arceneaux, “Fiziksel olarak mükemmel olmamama rağmen uzaya gideceğim; bacağımda bu çubukla [NASA’nın astronot programından] derhal diskalifiye edilirdim.”

Hayley Arceneaux, Inspration4 görevinde umudu temsil ediyor.

Christopher Sembroski

28 Ağustos 1979’da doğdu ve Kuzey Carolina, Kannapolis’te büyüdü. Sembroski, Embry-Riddle Havacılık Üniversitesi’nden bilim dalında lisans derecesi ile mezun oldu ve ardından ABD Hava Kuvvetleri’ne elektro-mekanik teknisyeni olarak katıldı.

Sembroski, kolejdeki yılları boyunca Huntsville’deki bir eğitim kampı olan Uzay Kampı’nda danışman olarak görev yaptı. Ayrıca, özel uzay uçuşunu savunan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan ProSpace için gönüllü oldu. Şuan da ise aktif olarak Lockheed Martin’de veri mühendisi olarak çalışıyor.

Christopher Sembroski Inspration4’e Cömertlik’i temsil ediyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Daha Fazla

OneWeb 14 | GSLV Mk III

Görev Adı:OneWeb 14Fırlatma Zamanı:22 Ekim 2022 21:37Şirket:ISROMüşteri:OneWebRoket:GSLV Mk IIIRampa:Satish Dhawan Uzay merkezi, 2. Fırlatma rampası, HindistanYük kütlesi:5.328 KgYük amacı:Küresel ölçekte uydu internetiYörünge:Kutupsal Dünya Yörüngesi (SSO) 1.200 KmHava durumu:BilinmiyorBu görev:5. GSLV Mk III Görevi14. OneWeb görevi143. 2022'de yörünge demesiİzle:OneWeb Launch#14 Görev Detayları İsro, GSLV Mk III Roketi ile 36 adet OneWeb uydusunu uzaya gönderecek. Hindistan'daki Satish…
Daha Fazla

OneWeb 10 | Soyuz 2.1b

Görev Adı :OneWeb 10Fırlatma Zamanı :14 Eylül 2021 21:07 | 14 Eylül 18.07 UTCŞirket :RoscosmosMüşteri :OneWebRoket :Soyuz 2.1bRampa :Site 31/6, Baykonur Kozmodromu, KazakistanYük Kütlesi :5.022 kgYük Amacı :Küresel ölçekte uydu internetiYörünge :Kutupsal Dünya Yörüngesi (SSO), 1.200 kmHava Durumu :Bu görev :66. Soyuz 2.1b Görevi10. OneWeb görevi66. Tüm dünyada yörünge denemesiİzle :Uzay Çağında Yolculuk – Roscosmos Tüm bunlar…
Daha Fazla

NASA Ağustos Ayında Ay’a Geri Dönüyor – Artemis 1’e Dair Yeni Bilgiler

5 Mayıs akşamı yapılan telekonferansa göre NASA, Ay'a geri dönüş görevi Artemis 1'in fırlatılması için ağustos ayını hedefliyor. Söz konusu görev, insanlı ay programı Artemis'in ilk görevi olacak. Artemis 1'e Dair Yeni Bilgiler Geçtiğimiz gün yapılan yeni konferansa göre; Hidrojen sızıntı 9 mayısa kadar tamir edilecek, 11 mayısta test edilecek.ICPS'teki hatalı parça değiştirildi, hafta sonu…
Daha Fazla

Tarihin ilk özel uzay istasyonu görevi Axiom 1’in fırlatma tarihi belli oldu

NASA'nın mürettebatlı uzay görevi yöneticisi Kathy Lueders'ın yaptığı açıklamaya göre Axiom Space; tarihin ilk özel ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) görevi Axiom 1'in fırlatma tarihi olarak 21 şubatı hedefliyor. 3 uzay turistinin ISS'e gideceği söz konusu görev, NASA veya Roscosmos gibi devlet ajanslarının aksine özel bir şirket tarafından yönetilen ilk ISS görevi olacağı için oldukça önemli…