Uzay Çağında Bir Websiteye Hoş Geldiniz. Daha Fazla İçerik İçin Bizi Sosyal Mecralardan Takip Edebilirsiniz.

Tarihin ilk özel uzay istasyonu görevi Axiom 1’in fırlatma tarihi belli oldu

NASA’nın mürettebatlı uzay görevi yöneticisi Kathy Lueders’ın yaptığı açıklamaya göre Axiom Space; tarihin ilk özel ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) görevi Axiom 1’in fırlatma tarihi olarak 21 şubatı hedefliyor. 3 uzay turistinin ISS’e gideceği söz konusu görev, NASA veya Roscosmos gibi devlet ajanslarının aksine özel bir şirket tarafından yönetilen ilk ISS görevi olacağı için oldukça önemli bir yer tutuyor.

Axiom 1’in fırlatması, SpaceX’in Falcon 9 ve Crew Dragon’ı ile 21 şubatta Kennedy Uzay Merkezi / Florida’dan yapılacak. Ekip, görev başlangıcından 1 gün sonra ISS’e ulaşacak; ISS’te geçen 8 günün ardından Meksika körfezine inerek Dünya’ya geri dönecek.

Axiom 1 nedir?

Axiom 1, Axiom Space tarafından yönetilen ticari bir uzay görevidir. Görev, 1’i profesyonel astronot olmak üzere 4 mürettebat üyesiyle beraber 21 şubat Florida’dan başlayacak; ISS’te geçen 8 günün ardından ekip 3 mart günü Dünya’ya dönecek. Tüm bu görev esnasında astronotları ISS’e götürmeyi ve Dünya’ya geri döndürmeyi ise SpaceX üstleniyor.

Axiom 1’in başka bir özel noktasıysa, ISS’e yapılacak ilk özel mürettebatlı görev olması. Zira şu ana kadar tüm mürettebatlı görevler Amerika için NASA, Rusya için ise Roscosmos tarafından fonlanıyor ve yönetiliyordu. Axiom Space ise görevin yönetimini kendisi üstlendiği için bu zinciri kırmış olacak. Tabi ki buradan çıkarılacak başka bir sonuç ise, uzayda sivilleşmenin her geçen gün artıyor olması.

CRS-22 görevi için Dragon 2 rampada | Credit: SpaceX

Axiom Space nedir?

Axiom Space, Amerikan uzay teknolojilerini geliştirmeyi ve uzayı herkese açmayı hedefleyen bir özel uzay şirketidir. Şirket, ilk olarak 2016 yılında Michael Suffredini ve Kam Ghaffarian tarafından kurulmuş olmakla beraber genel merkezi Teksas’ta bulunuyor.

Axiom Space, pek çok yönleriyle birlikte uzay endüstrisine yeni bir bakış açısı sağlamayı hedefliyor. Öyle ki şirket güncel olarak tamamen özel ilk uzay istasyonu görev serisi Axiom 1-2-3-4’ü geliştiriyor, yönetiyor ve uzayı herkese açmayı hedefliyor.

Axiom 1’in başka bir amacı ise özel bir uzay istasyonuna sahip olan ilk şirket olmak. Şirket şuanda Axiom Space Station adında bir uzay istasyonunu geliştirmek üzere aktif olarak çalışıyor. İstasyonun ilk modülü 2024 yılında fırlatılacak ve ilk başta ISS’e kenetlenecek. Yeterli modül sayısına ulaşılana kadar ISS’in bir parçası olacak istasyon; daha sonrasında ISS’ten ayrılarak kendi başına yörüngede kalacak. Axiom’ın bu planı, geçtiğimiz yıl NASA tarafından onaylandı ve projenin önü açıldı. Bu projeyi tamamlamak için Axiom, Thales Alenia Space ile beraber çalışıyor.

Axiom Space Station tamamlanmış halde rampada (temsili) | Credit: Axiom Space
Öneri yazı
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Daha Fazla

OneWeb 10 | Soyuz 2.1b

Görev Adı :OneWeb 10Fırlatma Zamanı :14 Eylül 2021 21:07 | 14 Eylül 18.07 UTCŞirket :RoscosmosMüşteri :OneWebRoket :Soyuz 2.1bRampa :Site 31/6, Baykonur Kozmodromu, KazakistanYük Kütlesi :5.022 kgYük Amacı :Küresel ölçekte uydu internetiYörünge :Kutupsal Dünya Yörüngesi (SSO), 1.200 kmHava Durumu :Bu görev :66. Soyuz 2.1b Görevi10. OneWeb görevi66. Tüm dünyada yörünge denemesiİzle :Uzay Çağında Yolculuk – Roscosmos Tüm bunlar…
Daha Fazla

NASA Ağustos Ayında Ay’a Geri Dönüyor – Artemis 1’e Dair Yeni Bilgiler

5 Mayıs akşamı yapılan telekonferansa göre NASA, Ay'a geri dönüş görevi Artemis 1'in fırlatılması için ağustos ayını hedefliyor. Söz konusu görev, insanlı ay programı Artemis'in ilk görevi olacak. Artemis 1'e Dair Yeni Bilgiler Geçtiğimiz gün yapılan yeni konferansa göre; Hidrojen sızıntı 9 mayısa kadar tamir edilecek, 11 mayısta test edilecek.ICPS'teki hatalı parça değiştirildi, hafta sonu…
Daha Fazla

Inspiration4 | Falcon 9 Block 5

Görev Adı :Inspiration4Fırlatma Zamanı :16 Eylül 02.56 | 15 Eylül 2021 20:02 UTCŞirket :SpaceXMüşteri :Jared IsaacmanRoket :Falcon 9 Block 5Rampa :Launch Complex 39A (LC-39A), Kennedy Uzay Merkezi, Florida, ABDYük Kütlesi :12.519 kgYük Amacı :Yörüngeye yapılan ilk tamamen sivil uzay göreviYörünge :Alçak Dünya Yörüngesi (LEO), 590 kmHava Durumu :Bu görev :1. Tamamen sivil uzay görevi3. SpaceX…
Daha Fazla

OneWeb 14 | GSLV Mk III

Görev Adı:OneWeb 14Fırlatma Zamanı:22 Ekim 2022 21:37Şirket:ISROMüşteri:OneWebRoket:GSLV Mk IIIRampa:Satish Dhawan Uzay merkezi, 2. Fırlatma rampası, HindistanYük kütlesi:5.328 KgYük amacı:Küresel ölçekte uydu internetiYörünge:Kutupsal Dünya Yörüngesi (SSO) 1.200 KmHava durumu:BilinmiyorBu görev:5. GSLV Mk III Görevi14. OneWeb görevi143. 2022'de yörünge demesiİzle:OneWeb Launch#14 Görev Detayları İsro, GSLV Mk III Roketi ile 36 adet OneWeb uydusunu uzaya gönderecek. Hindistan'daki Satish…