Uzay Çağında Bir Websiteye Hoş Geldiniz. Daha Fazla İçerik İçin Bizi Sosyal Mecralardan Takip Edebilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük roketçilik buluşması: ”Uzay Günleri: Artemis”

Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık Ve Uzay Kulübü (GTUHUK) ve Uzay Çağında Yolculuk ortaklığıyla düzenlenen ”Uzay Günleri: Artemis” etkinliği, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük roketçilik buluşması olarak tarihe geçecek ve bir ilke imza atmış olacak.

Bu iki ekip tarafından hazırlanıp, koordine edilen bu etkinlikte; Türkiye Uzay Ajansı başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, DeltaV genel müdürü Arif Karabeyoğlu, Roketsan genel müdür yardımcısı Sartuk Karasoy gibi pek çok isim bu etkinlikte bulunacak ve çeşitli konuşmalardan sergi standlarına kadar iki gün boyunca aktif olarak sahada olacaklar.

Peki, GTUHUK ve Uzay Çağında Yolculuk’un bu ortak etkinliği; neyi amaçlıyor, konuklar kimler, genel işleyiş nasıl olacak, etkinlik kapsamında kimler stand açacak, etkinliğe nasıl katılabilirsiniz ve belki de en önemlisi, bu etkinlik Türk Uzay Endüstrisi için neden bu kadar önemli?

”Uzay Günleri: Artemis” etkinliği nedir, neyi amaçlıyor?

Uzay Günleri: Artemis; GTUHUK ve Uzay Çağında Yolculuk tarafından planlanıp yönetilen bir Türk Uzay Endüstrisi buluşmasıdır. Bu etkinlik içerisinde; TUA, DeltaV, Roketsan ve Tubitak Sage gibi öncü şirketlerden yönetici ve mühendislerinin yanı sıra GUHEM genel müdürü Halit Mirahmetoğlu ve Ayhan Tarakçı gibi bu alanın önemli isimleri de bulunacak.

Bu etkinlik, Gebze Teknik Üniversitesinin 780 kişilik kongre salonunda yapılacak olup 24-25 Şubat tarihleri arasında iki gün sürecek şekilde planlandı. Bu iki gün içerisinde toplam 15 farklı önemli isim sahneye çıkarak aktif olarak konuşma yapacak ve seçtikleri konu ile ilgili bilgi – tecrübelerini bize aktaracaklar. Aynı zamanda Türk Uzay Endüstrisinin gidişatı hakkındaki güncel bilgileri bu etkinlikte alabileceğimizi umuyoruz. Konuk, konuşma saatleri ve konuları aşağıda daha detaylı olarak belirtildi.

Bu etkinlik içerisinde bir başka göz alıcı konu ise standlar. Kongre salonunun girişinde Roketsan, Türksat, Guhem, roket ve rover takımları gibi konuklara ait standlar bulanacak ve geliştirdikleri teknolojiler orijinal veya maket olarak sergilenecek.

Bu etkinlik, büyüğü ve küçüğüyle Türk Uzay Endüstrisinin öncülerinin halka açık bir şekilde bir araya gelmesine dair yapılan en büyük ve oldukça önemli bir etkinlik. Zamanımızın devleri, o gün orada olacaklar.

Tamamen halka açık

”Uzay Günleri: Artemis” etkinliği, sadece Türk Uzay Endüstrisin en büyük isimlerinin bir araya toplandığı ve güncel teknolojilerin sergilendiği bir etkinlik olmayacak. Belki de bu işin en önemli özelliklerinden birisi de, bu etkinliğin tamamen halka açık olacak olmasıdır.

Söz konusu etkinliğimiz, Gebze Teknik Üniversitesinin 780 kişilik kongre salonunda yapılacak ve her iki gün için de katılım söz konusu olacaktır. Etkinlik dahilinde salonda bulunup, konuşmaları canlı olarak izlemek için bu linkten kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Kayıt yaptırdığınız takdirde adınız listeye yazılacak ve girişinize onay sağlanacaktır.

Ek olarak etkinliğin her iki günü de Uzay Çağında Yolculuk’un Youtube kanalında canlı olarak yayınlanacak.

Konuklar: Türk Uzay Endüstrisinin Devleri

Artemis etkinliği içerisinde Roketsan, DeltaV, TUA veya Türksat gibi önemli mevkilerden pek çok yönetici ve mühendis bulunacak olmasının yanı sıra; bu isimlerden en büyükleri kendilerine verilen oturum süresi içerisinde seçtikleri konular hakkında konuşmalar yaparak bilgilerini doğrudan bu işe meraklı insanlara aktaracaklar.

Konuşma yapacak bu 12 önemli konuk, aşağıdaki gibi listelenmiştir.

KonuşmacıKonuSaat – 1. Gün
Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım Türkiye Uzay Ajansı’nın Ay Çalışmalarında Güncel Gelişmeler 10:30 – 11:20
TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş Cumhuriyet Dönemi Savunma Sanayi ve Tübitak Sage 11:30 – 12:30
DELTA V Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu Hibrit Roket Motorları ve Uzay Misyonlarındaki Geleceği 13:00 – 13:50
ROKETSAN İleri Sistemler ve Teknolojiler Genel Müdür Yardımcısı Dr. Sartuk Karasoy Uzay Fırlatma Teknolojileri Yol Haritası 14:00 – 14:50
TÜBİTAK UZAY HALE Projesi Başuzman Araştırmacı Banu Çiçek Aydın Hall Etkili Elektrikli İtki Motoru Geliştirme Projesi 15:00 – 15:50
TÜRKSAT Genel Müdür Yardımcısı Selman Demirel Türksat’ın Uydu Tarihçesi 16:00 – 16:50
KonuşmacıKonuSaat – 2. Gün
GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu Uzay Güvenliği 10:30 – 11:20
Plan-S Genel Müdür Yardımcısı Özdemir Gümüşay Uydu Tabanlı IoT Haberleşme Teknolojileri 11:30 – 12:20
UketDER Genel Sekreteri Gizem Gül AKTEKİN ve Anatolian Rover Challenge Yarışma Koordinatörü Bahadır Onur Güdürü Uzay Keşifleri Topluluğu ve Anadolu Gezegen Gezgini Yarışması 12:30 – 13:20
Uzay Çağında Yolculuk Bilim İletişim Platformu Kurucusu Doğukan Koçoğlu ve Ekip Üyesi Anıl Anayurt İnsanlığın Ay’a Dönüşü 14:00 – 14:50
Dijital İçerik Üreticisi Ayhan Tarakçı Komplo Teoricilerinin Uzay Çalışmalarına Bakışı 15:00 – 15:50
Fizik Bölümü Öğrencisi Edanur Şirin ve Astronom Yaren Bektaş Ötegezen Keşif Yöntemleri ve Yaşanılabilirlik Koşulları 16:00 – 16:50

Standlar

”Uzay Günleri: Artemis” etkinliğinin bir başka ilgi çekici yanı ise standları. Konferansın verileceği Kongre salonunun hemen dışında bulanacak standlarda, önemli şirket ve ekiplerin teknolojileri burada sergilenecek.

Etkinlik kapsamında stand açacak kuruluş ve ekipler buradaki gibidir: GTUHUK – Uzay Çağında Yolculuk, Plan-S, Tübitak Uzay, UketDER, Rover Takımları, Türksat, Model Uydu Takımları, Roketsan, GUHEM ve Roket Takımları.

Uzay Çağında Yolculuk: İnsanlığın Ay’a Dönüşü

Bu etkinlik içerisindeki en önemli konulardan biri de, Uzay Çağında Yolculuk’un etkinliğe adını veren Artemis oturumu. Bu oturum, tamamen ekibimiz tarafından hazırlanıp sunulacak olmakla beraber, konu olarak insanlığın Ay’a geri dönüşünü simgeleyen Artemis Programını baz oluyor.

Hazırladığımız bir sunum ile birlikte 50 dakikalık bir uzunlukla anlatacağımız bu konu; az oranda insanlığın Ay’a gidişi Apollo Programı hakkında temel bilgiler ve büyük oranda insanlığın Ay’a geri dönüşü Artemis programı hakkında bilgiler içeriyor.

Uzay Çağında Yolculuk bu oturumda: Artemis Programının nasıl işlediği, arkasında kimler olduğu, hangi araçların nasıl kullanılacağı, program içerisindeki şirket çekişmeleri, programdaki öncü teknolojileri, Ay’a üs kurma fikri ve Moon To Mars kavramı gibi onlarca konuyu detaylı bir şekilde anlatacak. Bu etkinliğin sunumunu ise Doğukan Koçoğlu ve Anıl Anayurt üstleniyor.

Bu oturumun bir başka özel yanı ise, sunumun içerisinde bulunan uzay aracı animasyonlarının tamamen bizim tarafımızdan hazırlanmış olması. Öyle ki Saturn V, SLS, Lunar Starship, Apollo – Orion kapsülü, LEM iniş aracı gibi uzay araçlarının tamamı 3D olarak Kutay Çağlayan, Latif İşbilir ve Berkay Kınal tarafından tasarlandı.

Apollo CSM – test renderı

Son Gelişmeler, Soru Ve İletişim:

Etkinlik ile ilgili son gelişmeleri almak, merak ettiğiniz yerleri sormak ve bizle doğrudan iletişim kurmak için şu adresleri kullanabilirsiniz:

Discord – Uzay Çağında Yolculuk

Instagram – Uzay Çağında Yolculuk

uzaycagindayolculuk@gmail.com – Uzay Çağında Yolculuk

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir