Uzay Çağında Bir Websiteye Hoş Geldiniz. Daha Fazla İçerik İçin Bizi Sosyal Mecralardan Takip Edebilirsiniz.

Rus Kozmonotlar, Uzay Yürüyüşünde Sovyet Bayrağı Açtı

29 Nisan / İki Rus kozmonotu, Rusya Uzay Ajansı tarafından canlı yayınlanan uzay yürüyüşü esnasında Uluslarası Uzay İstasyonunda Sovyet zafer bayrağı açtı.

TASS haber ajansına göre bu bayrak her 9 Mayıs’ta kutlanan Zafer Günü’ne ithafen açılsa da, hali hazırda devam eden Ukrayna-Rus savaşına gönderme yapıldığı oldukça açık.

UZAY YÜRÜYÜŞÜNDE SOVYET BAYRAĞI

26 nisan günü kozmonot Denis Matveyev ve Oleg Artemyev, Uluslarası Uzay İstasyonunun Rus tarafındaki robotik kol ERA’yı aktif edebilmek için bir uzay yürüyüşü daha düzenledi. Söz konusu uzay yürüyüşü esnasında iki kozmonot, 2. Dünya Savaşının sonunda Berlin’e asılan Sovyet Zafer Bayrağının bir kopyasını uzay yürüyüşü esnasında sırtına astı.

Bu olay, Ukrayna-Rus savaşı esnasında yaşanan gerginliklere yeni bir tane olay daha ekliyor. Amerikan uzay platformu NSF, bu durumu ”Bay Rogozin’i mutlu edecek bir şey” notuyla paylaştı.

SOVYET ZAFER BAYRAĞI

2. Dünya Savaşının sonunda, Sovyet askerleri tarafından Berlin’deki Reichstag binasına dikilen sovyet bayrağıdır. Bu bayrak, Sovyetlerin Almanlara karşı kazandığı zaferi simgeleyen önemli unsurlardan biridir.

Soviet Znamya Pobedy.svg

UZAY AJANSININ SALDIRGAN TUTUMU

Ukrayna-Rus savaşının başından bu yana, başta uzay ajansı başkanı Rogozin olmakla birlikte Rus Uzay Ajansı Roscosmos oldukça saldırgan bir tavır sergiliyor. İki ayı aşan bu süreç içerisinde, ”Rusya-Ukrayna Savaşı Uzay Çalışmalarını Nasıl Etkiliyor?adlı videomuzda detaylı olarak anlattığımız şekilde batı ve doğu arasındaki birlik neredeyse tamamen bozuldu; ExoMars, Venera-D gibi önemli görevler sekteye uğradı, motor satışları durduruldu ve Amerikan tarafı pek çok hakarete maruz kaldı.

Tüm bunlara ek olarak, Rus uzay ajansı başkanı Rogozin’in profil fotoğrafında Sovyet bayrağı bulunuyor


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir