Uzay Çağında Bir Websiteye Hoş Geldiniz. Daha Fazla İçerik İçin Bizi Sosyal Mecralardan Takip Edebilirsiniz.

Firefly Aerospace 2. Uçuşunu Gerçekleştirdi

Firefly Aerospace’s first Alpha rocket suffers a catastrophic anomaly during its first launch leading to the loss of the vehicle 2 minutes, 30 seconds after liftoff from Vandenberg Space Force Base, Calif., on Sept. 2, 2021.

Firefly Aerospace şirketi 2. uçuşunu gerçekleştirdi. Bu yazımızda sizlere 1. ve 2. uçuşta neler yaşandığını anlattık.

1. Uçuş

Firefly Aerospace ilk uçuşunu ”Alpha” İsmindeki küçük uydu fırlatma roketi ile yapacaktı. Çoğu uzay sever bu uçuş için heyecanlıydı, çünkü kısmen yeni doğmuş bir şirket ilk roketini uçuracaktı. Bir şeyler ters gidebilirdi veya beklenmedik bir başarı elde edilebilirdi. 3 Eylül 2021’de Saat 18:59’u gösterdiğinde 4 motor da ateşlendi ve roket kalktı. Tam o anda uçuş direktörü ”Ve roket rampadan kalktı” dedi. O sırada roketi izleyen yetkililerin bulunduğu odadan çığlık sesleri gelmeye başladı. Uçuşun 14. saniyesinde 4 motordan 1 tanesi durdu ve roket havadayken takla atmaya başladı. Bu sırada roketin kontrolü kaybedildiği için roketi bilinçli olarak patlattılar.

1. Uçuştaki patlama

2. Uçuş

İlk uçuştaki başarısızlığın ardından şirket 2. uçuş için hazırlıklara başladı. Bu sırada neden 1. uçuşun başarısız olduğu saptandı ve sorunlar giderildi. Roket rampaya alındı ve testler yapıldı. 30 Eylül 2022’de fırlatma denemesi yapıldı ancak motorlar ateşledikten sonra rokette bir sorun saptandı ve uçuş iptal edildi. Sonraki gün ise bir deneme daha yapacaklardı. Sorun bulundu ve rokete yakıt yüklemesi 1 Ekim 2022’de yeniden başladı.

Yerel saat ile 0:00’da 4 motorun hepsi ateşlendi ve roket rampadan ayrıldı. Bu sefer motorlarda herhangi bir kapanma meydana gelmedi ve roket başarılı bir şekilde yükseldi. 1. aşama ayrıldı ve 2. aşama motoru çalıştı. Söylemek gerekir ki yalnızca bu bile çok büyük bir başarı. 2 aşama motoru 5 dakika kadar çalıştıktan sonra durdu ve görev kontrolden sevinç çığlıkları yükselmeye başladı. Tam o anda uçuş direktörü ”YÖRÜNGEYE ULAŞILDI” dedi ve çığlıklar daha da yükselmeye başladı. Görev başarılı olmuştu. Ve Alpha roketi taşımış olduğu 3 adet küp uyduyu Alçak Dünya Yörüngesi’ne bıraktı. Şu anda uydunun doğru yörüngeye bırakılıp bırakılmadığına dair şüpheler var ancak bunun doğruluğunu zaman gösterecek. Uydu doğru yörüngeye bırakılmış olsa da olmasa da Firefly Aerospace çok büyük bir başarı elde etti.

Kalkış Anı

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir